Metropolitan Bank Triathlon

Age Group Results

July 21, 2002


Results By ChampionChip Ohio, Inc.

Super Sprint Age Groups

Super Sprint Clydesdale

Super Sprint Athena

Super Sprint Age Groups

Women 13 and under

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Bridget Clare Fanta

13

1

6:10.7

4:07

1

27:49.5

51.8

1

9:32.7

1:32

43:33.0

2

51

Megan Chambers

13

3

9:10.6

6:07

2

37:04.0

38.8

2

8:30.1

1:22

54:45.0

3

85

Emily Hoban

13

2

8:13.8

5:29

3

42:21.9

34.0

3

9:57.5

1:36

1:00:34.0

4

102

Erin McCardle

13

4

10:55.5

7:17

4

43:11.2

33.3

4

13:54.9

2:15

1:08:02.0

 

Women 14 to 19

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Eileen Lapeta

15

4

8:09.7

5:26

1

27:36.8

52.2

1

8:53.4

1:26

44:40.0

2

14

Katelyn Elizabe Bennett

18

3

8:06.2

5:24

2

29:19.3

49.1

2

8:15.1

1:20

45:41.0

3

20

Andrea Bodnar

15

5

8:18.1

5:32

3

32:04.5

44.9

3

8:47.0

1:25

49:10.0

4

21

Megan Marie Leitch

19

1

6:34.7

4:23

5

33:52.9

42.5

4

8:45.1

1:25

49:13.0

5

27

Megan Downing

15

2

7:00.1

4:40

6

34:18.6

42.0

5

9:41.7

1:34

51:01.0

6

30

Mallory Kristen Keller

14

6

8:39.2

5:46

4

31:46.5

45.3

6

11:12.6

1:48

51:39.0

7

72

Jennifer Seese

19

7

10:55.7

7:17

7

39:09.6

36.8

7

8:52.5

1:26

58:58.0

8

80

Lindsay Simko

17

8

10:57.2

7:18

8

39:08.4

36.8

8

10:03.4

1:37

1:00:09.0

 

Women 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Hannah Rebekah Cornett

21

1

6:59.2

4:39

1

28:37.1

50.3

1

10:01.7

1:37

45:38.0

2

43

Kelly Kunevicius

23

2

7:37.6

5:05

2

34:39.1

41.6

2

11:28.1

1:51

53:45.0

3

55

Lealynd Ann Pazderak

22

6

9:29.9

6:19

3

35:20.2

40.8

3

10:44.3

1:44

55:35.0

4

60

Lisa E Pike

20

3

7:51.3

5:14

5

38:35.3

37.3

4

10:09.3

1:38

56:36.0

5

67

Melissa Christi Krecic

24

8

12:09.5

8:06

4

34:15.8

42.0

5

11:45.0

1:54

58:11.0

6

73

Karla Gene Loebick

24

4

8:31.8

5:41

6

38:45.9

37.2

6

11:41.7

1:53

59:00.0

7

101

Abby Kagle

24

5

9:08.6

6:05

7

44:36.7

32.3

7

12:02.3

1:56

1:05:48.0

8

108

Denise Stolarz

22

7

9:38.8

6:25

8

48:12.0

29.9

8

14:26.1

2:20

1:12:17.0

9

109

Amanda S Wood

22

9

13:33.2

9:02

9

44:20.7

32.5

9

14:23.9

2:19

1:12:18.0

 

Women 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

36

Monisha Kar

29

4

9:48.6

6:32

4

33:12.6

43.4

1

9:40.3

1:34

52:42.0

2

41

Lori Palmer

27

5

9:48.9

6:32

2

32:24.9

44.4

2

10:39.7

1:43

52:54.0

3

46

Chris O'Brock

26

1

8:12.7

5:28

3

34:09.2

42.2

3

11:34.8

1:52

53:57.0

4

52

Nicole Hanusek

25

6

10:52.8

7:15

1

30:58.1

46.5

4

13:16.2

2:08

55:08.0

5

58

Amy Bell

29

3

9:34.7

6:23

5

35:02.6

41.1

5

11:34.4

1:52

56:12.0

6

86

Melanie Sweeney

28

2

8:49.6

5:53

6

37:51.6

38.0

6

14:05.4

2:16

1:00:47.0

7

90

Rebecca Brown

27

7

11:16.9

7:31

 

 

 

7

1:02:01.7

10:00

1:02:02.0

8

107

Sylvie Dubru

28

8

15:17.0

10:11

7

42:12.0

34.1

8

14:33.7

2:21

1:12:03.0

 

Women 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

45

Jennifer Lynn O'Dee

30

4

9:39.1

6:26

1

32:53.1

43.8

1

11:23.9

1:50

53:57.0

2

49

Megan L Curry

31

1

8:27.1

5:38

2

34:44.2

41.5

2

11:09.8

1:48

54:22.0

3

59

Kristie Marie Bender

32

7

12:10.3

8:07

4

33:22.3

43.2

3

10:55.1

1:46

56:28.0

4

61

Lori Bell Peffly

34

2

8:52.8

5:55

3

35:48.7

40.2

4

12:06.1

1:57

56:48.0

5

75

Bridget Shaw

30

5

10:19.2

6:53

5

36:01.5

40.0

5

12:47.5

2:04

59:09.0

6

76

Heather A McCollough

32

3

9:33.1

6:22

6

37:38.0

38.3

6

12:03.9

1:57

59:15.0

7

81

Michelle Tomallo

34

8

13:20.9

8:53

8

34:22.8

41.9

7

12:36.7

2:02

1:00:21.0

8

83

Stephanie Lowery

31

6

12:07.4

8:05

7

35:04.1

41.1

8

13:11.3

2:08

1:00:23.0

 

Women 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

47

Judy Rogers

38

1

10:43.4

7:09

1

33:39.2

42.8

1

9:50.5

1:35

54:14.0

2

64

Peg Tan

37

2

10:47.8

7:11

2

35:55.3

40.1

2

11:00.2

1:46

57:44.0

3

82

Lynn Mary Scott

39

5

13:01.8

8:41

3

36:32.9

39.4

3

10:45.9

1:44

1:00:21.0

4

98

Jennifer Van Kirk

35

3

12:41.7

8:27

4

38:23.2

37.5

4

13:54.6

2:15

1:05:00.0

5

103

Valerie Stakes

36

4

12:45.7

8:30

5

39:24.2

36.5

5

16:13.1

2:37

1:08:23.0

 

Women 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Genvieve M Messick

41

1

8:49.7

5:53

1

30:40.3

47.0

1

11:00.1

1:46

50:31.0

2

71

Cathy Knezevich

44

2

11:11.7

7:27

2

34:41.3

41.5

2

12:46.9

2:04

58:40.0

3

79

Marianne Lax

43

4

11:49.7

7:53

4

35:38.5

40.4

3

12:35.5

2:02

1:00:04.0

4

84

Cindy Joyce Holliday

44

3

11:36.8

7:44

5

36:23.5

39.6

4

12:26.4

2:00

1:00:27.0

5

92

Juli M. Fahrner

43

5

13:08.1

8:45

3

34:19.2

42.0

5

14:52.5

2:24

1:02:20.0

6

96

Kerin Louise Lehtonen

44

6

13:21.2

8:54

6

36:09.6

39.8

6

14:38.5

2:22

1:04:10.0

 

Women 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

87

Katie Dunlap

46

1

10:07.4

6:45

1

38:25.4

37.5

1

12:25.6

2:00

1:00:59.0

2

104

Mary Harger

48

2

13:06.5

8:44

2

40:58.5

35.2

2

14:49.7

2:23

1:08:55.0

3

110

Denise Tharp

47

3

15:04.3

10:03

3

47:04.2

30.6

3

16:24.3

2:39

1:18:33.0

4

113

Elizabeth Clair McGinnity

48

4

20:31.6

13:41

4

52:12.5

27.6

4

16:46.9

2:42

1:29:31.0

 

Women 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

62

Kitty Dilauro

51

1

11:58.2

7:59

1

33:36.4

42.9

1

11:27.8

1:51

57:03.0

2

112

Margaret Alice Jakubowicz

50

2

20:29.0

13:39

2

52:14.9

27.6

2

16:45.6

2:42

1:29:30.0

 

Men 13 and under

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Brian Gallagner

13

1

6:36.0

4:24

1

29:57.4

48.1

1

7:01.0

1:08

43:35.0

2

114

Eric Lebo

11

2

37:07.3

24:45

2

46:47.0

30.8

2

11:41.2

1:53

1:35:36.0

 

Men 14 to 19

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Kelen Welch

14

1

5:56.1

3:57

1

29:50.0

48.3

1

9:23.8

1:31

45:10.0

2

31

Jim J Bontempo

19

2

8:36.4

5:44

2

33:46.3

42.6

2

9:26.4

1:31

51:50.0

 

Men 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Kermit Rust

23

1

10:05.4

6:43

1

29:36.1

48.6

1

8:41.6

1:24

48:24.0

 

Men 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Daniel Lars Koch

29

 

 

 

1

32:46.0

43.9

1

8:04.0

1:18

40:50.0

2

35

Chad Cook

29

1

8:54.7

5:56

 

 

 

2

52:39.3

8:30

52:40.0

3

44

Justin Stieglitz

28

2

9:15.5

6:10

2

34:05.1

42.2

3

10:29.4

1:41

53:50.0

4

66

Tom R Galmarini

25

3

14:29.0

9:39

3

31:52.0

45.2

4

11:45.0

1:54

58:06.0

 

Men 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Chris Latkovich

30

1

8:00.6

5:20

 

 

 

1

40:18.3

6:30

40:19.0

2

15

Brian Walukas

30

2

9:00.1

6:00

1

27:59.2

51.5

2

8:44.2

1:25

45:44.0

3

16

Bob Theis

33

7

11:47.0

7:51

 

 

 

3

47:28.0

7:39

47:28.0

4

19

Richard Elwell

30

6

11:39.8

7:46

2

27:23.7

52.6

4

9:44.8

1:34

48:49.0

5

29

Jeffrey David Cass

34

3

9:15.1

6:10

3

31:37.0

45.5

5

10:15.5

1:39

51:08.0

6

34

Dan Mihelich

33

8

11:53.8

7:55

5

30:48.7

46.8

6

9:53.1

1:36

52:36.0

7

42

Joann Bautti-Roche

32

5

10:45.8

7:10

4

31:27.6

45.8

7

11:02.0

1:47

53:16.0

8

65

John Bender

33

9

12:48.5

8:32

6

33:43.1

42.7

8

11:18.3

1:49

57:50.0

9

74

Dean Ford

31

10

13:56.4

9:17

7

35:46.9

40.3

9

9:17.9

1:30

59:02.0

10

93

Vaughn Stakes

34

11

14:30.1

9:40

8

36:47.2

39.1

10

11:40.2

1:53

1:02:58.0

11

95

Jim B. Glaser

34

12

17:24.6

11:36

9

37:10.0

38.7

11

9:11.6

1:29

1:03:47.0

 

Men 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Robert Dills

37

2

6:13.9

4:09

1

24:11.9

59.5

1

7:27.2

1:12

37:53.0

2

5

Nathan Caress

36

1

0:32.7

0:21

2

32:00.8

45.0

2

9:22.0

1:31

41:56.0

3

7

Michael J. Coburn

35

3

7:44.2

5:09

3

26:32.7

54.3

3

8:12.3

1:19

42:30.0

4

18

Jeffrey S. Willmann

37

5

9:51.8

6:34

4

30:31.7

47.2

4

8:22.6

1:21

48:47.0

5

26

Thomas O'Malley

35

13

13:40.7

9:07

6

28:57.8

49.7

5

8:13.4

1:20

50:52.0

6

38

Calvin Brown

38

9

11:43.4

7:49

5

30:19.1

47.5

6

10:46.2

1:44

52:49.0

7

39

Ty Roth

39

7

11:14.5

7:29

8

32:46.2

43.9

7

8:49.4

1:25

52:51.0

8

40

Chris H Flickinger

35

11

12:21.9

8:14

7

31:17.3

46.0

8

9:13.7

1:29

52:53.0

9

50

Paul Tan

38

10

12:07.9

8:05

9

32:46.2

43.9

9

9:43.5

1:34

54:38.0

10

53

Thomas Christop Firment

37

8

11:37.8

7:45

11

34:58.5

41.2

10

8:42.4

1:24

55:19.0

11

68

Kevin Dixon

38

12

13:31.3

9:01

12

33:13.7

43.4

11

11:30.7

1:51

58:16.0

12

78

Steve Roche

35

4

9:48.5

6:32

10

36:12.6

39.8

12

13:59.1

2:15

1:00:01.0

13

88

Thomas Skernivitz

38

14

16:46.3

11:11

13

34:05.6

42.2

13

10:19.6

1:40

1:01:12.0

14

99

John Lundy

38

15

19:12.6

12:48

14

35:49.1

40.2

14

10:02.1

1:37

1:05:04.0

15

100

Fernan Echeverria

36

6

10:56.9

7:17

15

44:37.5

32.3

15

9:50.2

1:35

1:05:25.0

16

106

Thom A Rogers

36

16

19:44.2

13:09

16

40:15.2

35.8

16

10:31.7

1:42

1:10:32.0

17

111

Brian Lebo

39

17

20:04.9

13:23

17

46:48.8

30.8

17

11:44.0

1:54

1:18:38.0

 

Men 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Carl A. Kuester

43

1

6:59.0

4:39

1

26:11.6

55.0

1

8:12.7

1:19

41:24.0

2

23

Mark Eberling

42

7

12:35.7

8:23

3

28:55.7

49.8

2

8:38.1

1:24

50:10.0

3

33

Dan Kovijanich

43

6

12:20.0

8:13

4

30:42.0

46.9

3

9:16.0

1:30

52:18.0

4

37

David Cohen

43

2

10:12.1

6:48

2

31:15.2

46.1

4

11:14.0

1:49

52:42.0

5

48

Neil Newman

42

3

10:31.0

7:01

5

32:35.0

44.2

5

11:12.1

1:48

54:19.0

6

77

Mark Schlesinger

44

5

11:16.4

7:31

6

36:43.8

39.2

6

11:56.3

1:55

59:57.0

7

94

Martin Conroy

41

4

11:12.9

7:28

 

 

 

7

1:03:36.4

10:15

1:03:37.0

8

105

Gerard Banez

40

8

19:45.7

13:10

7

40:14.2

35.8

8

10:29.3

1:41

1:10:30.0

 

Men 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Jon Adams

47

1

6:22.8

4:15

1

26:39.8

54.0

1

9:17.6

1:30

42:21.0

2

22

Rick Lisum

45

2

10:53.4

7:15

2

30:01.6

48.0

2

9:06.6

1:28

50:02.0

3

28

Jeffrey Eldridge

47

3

10:55.2

7:17

3

31:30.6

45.7

3

8:36.9

1:23

51:03.0

4

69

John L Couchey, Jr

49

4

12:27.8

8:18

4

35:52.1

40.1

4

9:56.7

1:36

58:17.0

5

97

David Allan Lehtonen

45

5

13:19.3

8:53

5

36:07.8

39.9

5

14:42.8

2:22

1:04:10.0

 

Men 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Alexander Carlino

50

2

9:45.7

6:30

1

26:24.2

54.5

1

9:03.7

1:28

45:14.0

2

54

Mark Jenkins

53

1

8:17.1

5:31

2

36:37.0

39.3

2

10:37.4

1:43

55:32.0

3

56

Craig (none) Simons

52

3

11:02.8

7:21

3

34:54.5

41.3

3

9:39.0

1:33

55:37.0

4

70

Duane Drotar

50

4

11:31.8

7:41

4

37:08.7

38.8

4

9:40.0

1:34

58:21.0

 

Men 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

Richard D Thomas

59

2

12:40.1

8:27

1

28:25.0

50.7

1

9:21.4

1:30

50:27.0

2

57

Lawrence Smith

56

1

9:04.2

6:03

2

34:24.2

41.9

2

12:39.7

2:02

56:09.0

3

63

Eric Holdersen

55

4

15:25.4

10:17

3

31:05.0

46.3

3

11:10.0

1:48

57:41.0

4

89

Robert Lasko

59

3

14:04.6

9:23

4

37:38.4

38.3

4

9:31.0

1:32

1:01:14.0

 

Men 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

Harold Babbit

61

1

14:16.2

9:31

1

28:35.4

50.4

1

9:18.1

1:30

52:10.0

 

Men 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

91

Tom Frederick

68

1

14:15.9

9:30

1

37:06.9

38.8

1

10:49.6

1:45

1:02:13.0

 

Super Sprint Clydesdale

Male Clydesdale

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Terry Fleet

45

1

8:08.5

5:25

1

27:31.7

52.3

1

9:41.3

1:34

45:22.0

2

2

Jack Vanadia

45

3

13:13.7

8:49

 

 

 

2

53:03.3

8:33

53:04.0

3

3

Michael Joseph Zuraw

40

2

11:13.3

7:29

2

31:41.7

45.4

3

10:25.1

1:41

53:21.0

4

4

John J Thomas

47

4

16:49.9

11:13

3

43:21.3

33.2

4

12:03.1

1:57

1:12:15.0

5

5

Rich Elwell

55

5

21:26.6

14:17

4

42:06.7

34.2

5

17:08.9

2:46

1:20:43.0

6

6

Chuck Stein

55

6

21:32.0

14:21

5

42:05.8

34.2

6

17:06.0

2:45

1:20:44.0

 

Super Sprint Athena

Female Athena

 

Overall

 

------- Swim 300yd -------

------- Bike 8 m -------

------- Run 1.2 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Laura Fanelli

34

 

 

 

1

25:53.7

55.6

1

11:35.7

1:52

37:30.0

2

2

Michelle Cousino

32

 

 

 

2

26:57.1

53.4

2

12:08.2

1:57

39:06.0

3

3

Susan Murray

24

 

 

 

3

36:07.8

39.9

3

15:54.0

2:34

52:02.0

4

4

Micki Tubbs

46

1

19:04.6

12:43

4

35:55.8

40.1

4

15:41.9

2:32

1:10:43.0

5

5

Laura Ann Follmer

41

2

1:47:56.9

71:57

5

1:44:07.1

13.8

5

52:09.7

8:25

4:24:14.0


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com