Metropolitan Bank Triathlon

Age Group Results

July 21, 2002


Results By ChampionChip Ohio, Inc.

Sprint Age Groups

Sprint Clydesdale

Sprint Athena

Sprint Age Groups

Women 14 to 19

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

49

Kaitlyn Chambers

16

5

22:49.0

15:13

2

54:20.1

26.5

1

18:59.4

3:04

1:36:09.0

2

52

Elise Ann Wach

17

4

22:42.2

15:08

3

54:33.3

26.4

2

19:18.7

3:07

1:36:35.0

3

61

Justine Watanabe

19

6

23:54.0

15:56

4

54:13.8

26.6

3

19:46.8

3:11

1:37:55.0

4

81

Jennifer Lowe

17

7

25:02.8

16:41

5

55:38.9

25.9

4

19:58.6

3:13

1:40:41.0

5

90

Vanessa Aron

19

3

22:41.4

15:07

1

54:05.3

26.6

5

24:40.1

3:59

1:41:27.0

6

149

Katie Atherton

15

1

21:50.6

14:33

6

1:02:25.2

23.1

6

24:32.5

3:57

1:48:49.0

7

173

Bridie Chambers

19

9

26:14.1

17:29

7

59:01.1

24.4

7

25:41.2

4:09

1:50:57.0

8

230

Anna Kate Stokke

19

8

25:16.9

16:51

8

1:08:19.8

21.1

8

25:08.1

4:03

1:58:45.0

 

Women 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Sarah Steen

23

1

16:44.3

11:09

1

49:24.4

29.1

1

21:03.9

3:24

1:27:13.0

2

24

Beth Ahern Wells

24

4

21:24.3

14:16

2

52:36.8

27.4

2

17:23.5

2:48

1:31:25.0

3

77

Carrie Ann Smith

24

6

23:53.7

15:55

3

53:38.9

26.8

3

22:29.7

3:38

1:40:03.0

4

95

Stephanie Speece

23

5

23:07.3

15:25

4

54:59.8

26.2

4

23:53.3

3:51

1:42:01.0

5

98

Christine Havach

20

2

18:58.7

12:39

5

59:16.4

24.3

5

23:58.0

3:52

1:42:14.0

6

126

Melissa Ann Masterson

24

17

36:16.8

24:11

6

42:29.9

33.9

6

27:00.1

4:21

1:45:47.0

7

133

Abby Maiorano

22

9

26:44.5

17:49

7

55:02.5

26.2

7

24:59.3

4:02

1:46:47.0

8

134

Becca L Hammer

23

8

26:27.3

17:38

9

59:27.4

24.2

8

20:52.7

3:22

1:46:48.0

9

158

Melissa Liebling

23

7

25:41.4

17:07

8

58:50.0

24.5

9

25:10.7

4:04

1:49:43.0

10

162

Jenny Jenkins

20

3

20:44.0

13:49

10

1:07:31.3

21.3

10

21:57.2

3:32

1:50:13.0

11

179

Courtney Houck

22

15

29:36.9

19:44

11

59:57.5

24.0

11

22:04.4

3:34

1:51:39.0

12

201

Marilyn Testa

21

10

26:50.1

17:53

12

1:02:45.0

22.9

12

24:58.1

4:02

1:54:34.0

13

212

Margaret Hurst

24

13

29:33.2

19:42

13

1:00:22.8

23.9

13

26:30.4

4:16

1:56:27.0

14

235

Lisa Marie Smith

23

12

29:08.6

19:25

14

1:06:40.8

21.6

14

24:17.9

3:55

2:00:08.0

15

254

Carla Anne Kinyon

23

14

29:34.1

19:43

16

1:09:00.9

20.9

15

24:46.5

4:00

2:03:22.0

16

265

Carrie Martens

22

11

27:30.6

18:20

15

1:08:50.9

20.9

16

29:18.8

4:44

2:05:41.0

17

281

Trisha Hershey

23

18

38:56.3

25:57

17

1:01:07.8

23.6

17

29:20.8

4:44

2:09:25.0

18

305

Valeria Sirvaitas

20

16

35:29.3

23:39

18

1:10:53.3

20.3

18

40:59.9

6:37

2:27:23.0

 

Women 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

64

Elizabeth Havach

25

3

21:20.1

14:13

1

56:35.7

25.4

1

20:34.1

3:19

1:38:30.0

2

109

Kristy L Hunt

28

14

27:47.1

18:31

2

50:56.0

28.3

2

25:00.0

4:02

1:43:44.0

3

117

Nicole L Comer

29

15

28:16.9

18:51

5

54:38.9

26.4

3

21:50.7

3:31

1:44:47.0

4

137

Linda Lombardi

28

6

24:23.9

16:15

3

57:39.5

25.0

4

24:58.5

4:02

1:47:02.0

5

148

Donna Sakony

29

7

24:45.7

16:30

7

1:00:38.1

23.7

5

23:22.2

3:46

1:48:46.0

6

161

Rebecca Lara Yanni

25

11

26:51.8

17:54

4

55:57.6

25.7

6

27:22.5

4:25

1:50:12.0

7

172

Kimberly M Bacula

26

10

26:46.0

17:51

8

58:41.1

24.5

7

25:05.5

4:03

1:50:33.0

8

192

Monica Fosnaugh

26

17

28:43.2

19:09

11

1:00:31.6

23.8

8

24:06.1

3:53

1:53:21.0

9

193

Kerry O'Reilly

26

4

22:14.4

14:49

6

1:02:59.8

22.9

9

28:08.5

4:32

1:53:23.0

10

196

Kerry Leech

29

9

26:16.5

17:31

9

1:00:01.6

24.0

10

27:17.4

4:24

1:53:36.0

11

198

Annie Stahlheberq

25

20

30:49.0

20:33

 

 

 

11

1:53:42.8

18:20

1:53:43.0

12

214

Maria Marcis

27

18

29:42.8

19:48

13

1:03:23.6

22.7

12

23:42.8

3:49

1:56:50.0

13

217

Dawn Reyna Bonnett

28

13

27:19.6

18:13

14

1:05:51.6

21.9

13

23:58.9

3:52

1:57:11.0

14

234

Amy McKinney

26

28

43:16.8

28:51

10

45:52.1

31.4

14

30:57.2

5:00

2:00:07.0

15

240

Cara Sieberth

26

16

28:21.3

18:54

15

1:07:42.0

21.3

15

24:41.4

3:59

2:00:45.0

16

248

Beth Ann Lattime

28

8

25:27.2

16:58

12

1:05:22.1

22.0

16

31:43.8

5:07

2:02:34.0

17

258

Julie Courim

26

23

31:22.1

20:55

16

1:05:05.5

22.1

17

27:25.1

4:25

2:03:53.0

18

262

Elizabeth S. Stein

27

19

30:19.4

20:13

18

1:07:47.1

21.2

18

27:10.6

4:23

2:05:18.0

19

266

Shannon Sonia Selby

25

21

31:20.9

20:53

19

1:08:29.1

21.0

19

26:10.1

4:13

2:06:01.0

20

269

Heather Shea

28

5

23:15.6

15:30

 

 

 

20

2:06:56.8

20:28

2:06:57.0

21

275

Aubree Caunter

29

27

35:42.4

23:48

20

1:05:27.0

22.0

21

27:17.7

4:24

2:08:28.0

22

284

Jill Sonnenberg

25

12

27:05.3

18:03

17

1:10:44.1

20.4

22

32:47.9

5:17

2:10:38.0

23

287

Rebecca Daniell Wood

27

24

33:37.2

22:25

22

1:09:38.3

20.7

23

28:33.4

4:36

2:11:49.0

24

294

Shana Abby Samson

26

25

33:40.9

22:27

21

1:07:31.4

21.3

24

31:36.4

5:06

2:12:49.0

25

300

Moira Anne McAndrew

27

22

31:21.1

20:54

23

1:14:21.8

19.4

25

31:14.8

5:02

2:16:58.0

26

314

Erin Bridget Walsh

27

29

1:19:21.2

52:54

24

1:26:09.5

16.7

26

39:29.0

6:22

3:25:00.0

 

Women 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Martha Brennan

31

1

19:56.0

13:17

1

47:27.6

30.3

1

20:17.0

3:16

1:27:41.0

2

44

Eileen Murphy

32

10

26:11.4

17:27

6

52:31.8

27.4

2

16:28.4

2:39

1:35:12.0

3

47

Trina L. Potts

31

9

26:00.1

17:20

3

48:02.8

30.0

3

21:37.2

3:29

1:35:41.0

4

48

Dana Marie Hall

33

4

23:49.4

15:53

2

49:10.2

29.3

4

23:00.6

3:43

1:36:01.0

5

50

Theresa Berg

31

7

24:04.7

16:03

4

50:56.3

28.3

5

21:10.6

3:25

1:36:12.0

6

60

Sherri Branum

31

12

26:25.8

17:37

8

52:36.3

27.4

6

18:49.1

3:02

1:37:52.0

7

70

Kimberly Shaheen

32

13

26:30.6

17:40

5

51:45.3

27.8

7

20:52.5

3:22

1:39:09.0

8

74

Courtney Suzann Schott

31

2

20:50.0

13:53

7

58:09.5

24.8

8

20:36.7

3:19

1:39:37.0

9

111

Terri Ellen Lewis

32

6

24:02.3

16:01

10

57:38.8

25.0

9

22:18.0

3:36

1:44:00.0

10

113

Lisa Fike

32

3

21:57.6

14:38

9

58:09.7

24.8

10

24:16.3

3:55

1:44:24.0

11

136

Lisa Kolar

30

15

27:59.5

18:39

12

56:10.4

25.6

11

22:50.4

3:41

1:47:01.0

12

153

Frannie Jaye Danzinger

33

11

26:13.5

17:29

11

56:09.0

25.6

12

26:34.4

4:17

1:48:57.0

13

165

Monika Jurate Palunas

33

17

28:22.6

18:55

15

59:09.6

24.3

13

22:50.6

3:41

1:50:23.0

14

170

Courtney McElwain

32

19

30:50.5

20:33

14

55:14.7

26.1

14

24:24.8

3:56

1:50:30.0

15

181

Abigail Bole

33

8

25:50.2

17:13

13

59:58.2

24.0

15

26:10.1

4:13

1:51:59.0

16

184

Jamie Lapine Cole

33

16

28:15.9

18:50

17

1:01:59.6

23.2

16

22:36.5

3:39

1:52:52.0

17

191

Kristin Marie Hughes

33

22

34:25.8

22:57

16

54:49.7

26.3

17

24:03.6

3:53

1:53:20.0

18

239

Kelley Gail

34

26

43:17.7

28:51

20

53:39.2

26.8

18

23:45.3

3:50

2:00:43.0

19

257

Lara R Dorenkemper

34

20

31:50.6

21:13

18

1:01:05.3

23.6

19

30:54.4

4:59

2:03:51.0

20

264

Christie Morgan

30

14

27:30.3

18:20

19

1:08:51.9

20.9

20

29:17.0

4:43

2:05:40.0

21

270

Laura Sciepko

34

25

38:35.8

25:43

24

1:02:31.8

23.0

21

26:09.9

4:13

2:07:18.0

22

272

Stephanie Stark

30

24

36:42.0

24:28

22

1:02:56.3

22.9

22

27:43.2

4:28

2:07:22.0

23

273

Rebecca Lovell

30

23

34:53.4

23:15

21

1:02:32.6

23.0

23

30:44.0

4:57

2:08:10.0

24

274

Carrie Carney

32

18

29:46.8

19:51

23

1:10:11.2

20.5

24

28:13.2

4:33

2:08:12.0

25

298

Kristine Malto

32

21

33:43.1

22:29

25

1:09:02.7

20.9

25

31:42.9

5:07

2:14:29.0

26

307

Jennifer Sponseller

30

27

47:30.2

31:40

26

1:10:01.1

20.6

26

32:45.9

5:17

2:30:18.0

 

Women 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

67

Barbara Rabin

39

5

25:30.7

17:00

1

51:55.3

27.7

1

21:24.0

3:27

1:38:50.0

2

79

Marie Caputo

36

13

28:56.6

19:17

4

51:19.3

28.1

2

19:54.7

3:13

1:40:11.0

3

87

Leslie Barni

37

4

24:59.3

16:39

3

54:08.0

26.6

3

21:43.0

3:30

1:40:51.0

4

106

Julie Ann Cardman

36

2

23:59.2

15:59

2

54:23.9

26.5

4

24:28.5

3:57

1:42:52.0

5

112

Connie Jean Saltis

35

9

27:17.5

18:11

6

53:42.9

26.8

5

23:18.7

3:45

1:44:20.0

6

122

Marilyn Dejesus

38

3

24:51.7

16:34

5

55:29.3

26.0

6

24:49.1

4:00

1:45:11.0

7

140

Sara Myers

37

8

27:03.2

18:02

8

56:52.0

25.3

7

23:55.4

3:51

1:47:51.0

8

146

Debbie M. Krawec

36

12

28:51.7

19:14

10

57:55.0

24.9

8

21:41.3

3:30

1:48:28.0

9

152

Aimee Patrick

38

6

25:31.4

17:01

9

1:00:47.6

23.7

9

22:35.6

3:39

1:48:55.0

10

163

Natalie Wakulchik

37

15

32:11.6

21:27

11

55:15.3

26.1

10

22:46.2

3:40

1:50:14.0

11

174

Ellen Mabee

35

1

22:45.8

15:10

7

1:00:59.6

23.6

11

27:21.0

4:25

1:51:07.0

12

176

Janine Lynn Stone

39

10

27:24.1

18:16

12

1:00:54.5

23.6

12

22:56.4

3:42

1:51:15.0

13

216

Wanda Weinman

38

17

34:16.0

22:51

14

58:22.7

24.7

13

24:13.3

3:54

1:56:52.0

14

226

Shannon K Heffernan

35

16

33:33.9

22:22

15

1:00:50.4

23.7

14

23:49.5

3:50

1:58:14.0

15

238

Mary Ann Krusinski

37

7

26:35.8

17:43

13

1:04:55.1

22.2

15

28:54.6

4:40

2:00:26.0

16

263

Janet Michael Ciotola

38

14

31:05.2

20:43

16

1:09:33.0

20.7

16

24:52.6

4:01

2:05:31.0

17

293

Jennifer Manner

37

11

28:42.6

19:08

18

1:15:50.2

19.0

17

28:10.8

4:33

2:12:44.0

18

297

Jerilee Pliickebaum-Key

35

19

39:14.2

26:09

17

1:03:54.7

22.5

18

30:19.9

4:53

2:13:29.0

19

301

Laura Rudary

37

18

35:05.0

23:23

19

1:14:32.9

19.3

19

29:22.3

4:44

2:19:01.0

 

Women 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

56

Linda Anne Gatian

40

3

23:44.1

15:49

1

49:59.5

28.8

1

23:13.1

3:45

1:36:57.0

2

66

Lisa Florence Zitiello

40

5

24:24.7

16:16

3

52:39.3

27.4

2

21:42.1

3:30

1:38:47.0

3

71

Nina Dechant

40

4

23:51.6

15:54

2

52:25.8

27.5

3

22:55.9

3:42

1:39:14.0

4

82

Cathy Gallagher

43

2

23:31.0

15:41

4

54:37.8

26.4

4

22:32.4

3:38

1:40:42.0

5

85

Kathryn Lee Kirk

40

1

21:59.9

14:39

6

57:09.8

25.2

5

21:36.4

3:29

1:40:47.0

6

124

Patricia Fries

41

14

42:20.7

28:13

5

36:07.7

39.9

6

26:59.3

4:21

1:45:28.0

7

129

Linda A Misencik

42

8

26:52.2

17:55

7

56:49.3

25.3

7

22:37.7

3:39

1:46:20.0

8

150

Gina Burk

42

10

28:49.9

19:13

8

55:51.5

25.8

8

24:10.4

3:54

1:48:52.0

9

215

Lisa M Holtsinger

40

6

24:39.1

16:26

10

1:06:22.4

21.7

9

25:48.9

4:10

1:56:51.0

10

227

Joan Musarra

44

11

29:57.6

19:58

11

1:03:22.5

22.7

10

24:59.9

4:02

1:58:20.0

11

244

Nancy Mino

43

7

24:41.7

16:27

9

1:06:02.6

21.8

11

31:00.0

5:00

2:01:45.0

12

267

Regis Shields

42

9

27:21.6

18:14

12

1:07:45.8

21.3

12

31:27.3

5:04

2:06:35.0

13

271

Amy Ettinger Burkett

42

12

33:31.6

22:21

13

1:04:08.3

22.5

13

29:39.0

4:47

2:07:19.0

14

303

Annie Flaherty

41

13

40:53.2

27:15

14

1:05:19.6

22.0

14

33:11.9

5:21

2:19:25.0

15

316

Linda S Carlson

43

15

1:13:51.6

49:14

15

1:44:11.9

13.8

15

52:09.2

8:25

3:50:13.0

 

Women 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

72

Karen Bartlett

49

1

22:53.9

15:15

1

52:54.3

27.2

1

23:35.3

3:48

1:39:24.0

2

182

Becky S. Murphy

46

4

32:08.0

21:25

2

53:22.7

27.0

2

26:45.5

4:19

1:52:17.0

3

256

Kathleen Little

45

3

31:58.8

21:19

3

1:05:42.6

21.9

3

26:06.7

4:13

2:03:49.0

4

276

Betty Carlisle

48

5

35:39.0

23:46

4

1:07:19.3

21.4

4

25:38.7

4:08

2:08:37.0

5

306

Laurie Ticktin

47

2

30:43.8

20:29

5

1:22:20.0

17.5

5

36:26.6

5:53

2:29:31.0

 

Women 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

220

Laura Charman

50

2

29:02.0

19:21

 

 

 

1

1:57:27.2

18:57

1:57:28.0

2

250

Liz Schnitzspahn

54

1

25:29.7

16:59

1

1:03:42.1

22.6

2

33:38.6

5:25

2:02:51.0

3

277

Rosemary Ware

52

4

34:01.0

22:41

3

1:07:28.1

21.3

3

27:21.9

4:25

2:08:51.0

4

280

Melodie Dawn Walke

52

3

33:50.9

22:33

2

1:01:38.5

23.4

4

33:47.3

5:27

2:09:17.0

 

Women 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

251

Joanne Havach

55

1

28:52.6

19:15

1

1:04:38.3

22.3

1

29:23.1

4:44

2:02:54.0

 

Women 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Anne C. Coen

60

1

28:53.9

19:15

1

32:50.7

43.9

1

31:25.7

5:04

1:33:11.0

 

Men 13 and under

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

99

Benjamin Bamber Oswald

13

1

20:54.1

13:56

1

58:02.4

24.8

1

23:19.3

3:46

1:42:16.0

 

Men 14 to 19

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Evan Douglas Walther

19

1

16:41.1

11:07

1

43:05.1

33.4

1

17:09.0

2:46

1:16:56.0

2

29

Jason Young

17

4

20:37.5

13:45

2

51:33.3

27.9

2

20:03.7

3:14

1:32:15.0

3

54

Derek R Graves

19

8

23:43.8

15:49

3

52:38.7

27.4

3

20:26.8

3:18

1:36:50.0

4

57

Ben Joesph Miller

18

6

23:05.6

15:23

5

54:51.1

26.3

4

19:04.4

3:05

1:37:02.0

5

91

Andrew Hudak

17

2

18:54.9

12:36

4

58:06.1

24.8

5

24:28.8

3:57

1:41:30.0

6

116

Jay Holliday

19

5

22:30.4

15:00

6

56:27.2

25.5

6

25:42.2

4:09

1:44:40.0

7

155

William Froehlich

18

3

19:44.8

13:09

 

 

 

7

1:49:20.3

17:38

1:49:21.0

8

279

Thomas Gilbert

16

9

30:59.3

20:39

7

1:12:40.3

19.8

8

25:37.3

4:08

2:09:17.0

9

285

Ryan Joseph Lowe

19

7

23:09.7

15:26

8

1:26:42.3

16.6

9

21:15.3

3:26

2:11:08.0

 

Men 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Kent A McBride

22

2

19:19.4

12:53

1

45:14.3

31.8

1

18:37.1

3:00

1:23:11.0

2

7

Alex L Gasowski

22

1

18:55.8

12:37

2

45:51.4

31.4

2

19:21.8

3:07

1:24:09.0

3

18

Corey Michael Klein

22

3

20:03.3

13:22

3

50:55.1

28.3

3

18:22.7

2:58

1:29:22.0

4

26

Peter Tyler Mertz

21

5

23:44.8

15:49

4

48:11.8

29.9

4

19:57.5

3:13

1:31:55.0

5

31

Jim Leimkuehler

21

4

22:31.5

15:01

5

51:18.0

28.1

5

18:35.6

3:00

1:32:26.0

6

53

Justin O Graves

21

7

25:31.5

17:01

6

50:50.4

28.3

6

20:20.1

3:17

1:36:42.0

7

105

Brent Richard Thompson

24

9

28:43.2

19:09

7

54:30.8

26.4

7

19:37.4

3:10

1:42:52.0

8

127

Brent Paulus

22

8

26:53.2

17:55

8

56:31.3

25.5

8

22:45.4

3:40

1:46:10.0

9

131

Tom Taranto

23

10

29:19.1

19:33

9

54:34.8

26.4

9

22:36.4

3:39

1:46:31.0

10

169

Tim Ravas

22

6

25:22.8

16:55

10

1:01:42.6

23.3

10

23:24.0

3:46

1:50:30.0

11

209

Brad Michael Smith

24

14

36:42.4

24:28

12

57:57.8

24.8

11

21:13.9

3:25

1:55:55.0

12

228

Rich Strayer

20

11

30:32.0

20:21

11

1:02:13.5

23.1

12

25:36.5

4:08

1:58:22.0

13

237

Mark Gibbons

20

13

36:23.6

24:15

13

59:31.9

24.2

13

24:26.2

3:56

2:00:22.0

14

241

Joshua Russell Davis

23

12

33:36.3

22:24

14

1:04:38.6

22.3

14

22:57.9

3:42

2:01:13.0

15

283

Cory Dale Gardner

23

15

39:11.5

26:07

15

1:06:37.6

21.6

15

24:17.9

3:55

2:10:07.0

 

Men 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Jim Ferraro

29

2

19:38.8

13:05

1

43:13.3

33.3

1

18:26.1

2:58

1:21:19.0

2

6

Andrew B. Logar

28

1

17:40.5

11:47

2

46:07.5

31.2

2

19:47.4

3:11

1:23:36.0

3

30

Chad Edward Palmer

29

4

20:35.6

13:43

3

51:37.2

27.9

3

20:04.0

3:14

1:32:17.0

4

42

Andrew Fedoriw

27

5

21:38.7

14:25

4

51:45.7

27.8

4

20:50.0

3:22

1:34:15.0

5

55

Jud Baker

27

3

19:44.0

13:09

5

55:03.4

26.2

5

22:05.2

3:34

1:36:53.0

6

59

Sean Burke

27

15

27:35.1

18:23

10

52:13.1

27.6

6

17:32.7

2:50

1:37:21.0

7

62

Terry Prosinski

28

18

28:07.9

18:45

6

48:58.1

29.4

7

21:04.2

3:24

1:38:11.0

8

65

Nigel Brayer

28

8

24:26.9

16:17

7

54:04.5

26.6

8

20:13.7

3:16

1:38:46.0

9

103

Alan Wong

27

9

24:46.6

16:31

8

53:47.7

26.8

9

23:56.3

3:52

1:42:31.0

10

107

Ryan Alan Wells

25

14

26:31.0

17:41

9

52:36.6

27.4

10

23:50.3

3:51

1:42:58.0

11

135

Louis Pelsang

28

32

30:36.7

20:24

 

 

 

11

1:46:53.9

17:14

1:46:54.0

12

138

Paul J Keller

26

24

29:48.0

19:52

14

56:10.7

25.6

12

21:10.9

3:25

1:47:10.0

13

144

Matt Hayes

27

19

28:11.0

18:47

13

57:10.0

25.2

14

22:54.1

3:42

1:48:16.0

14

145

Jeff Travis

27

22

29:24.2

19:36

15

56:36.4

25.4

13

22:15.0

3:35

1:48:16.0

15

156

Thomas Michael Kelley

27

27

30:15.1

20:10

16

56:18.2

25.6

15

22:51.1

3:41

1:49:25.0

16

157

Michael Charles Lewis

28

7

24:04.4

16:03

12

59:37.5

24.2

16

25:49.0

4:10

1:49:31.0

17

164

Dan Ziegler

27

23

29:38.7

19:45

24

59:23.3

24.2

17

21:20.0

3:26

1:50:22.0

18

168

Mark Tomallo

29

17

28:06.3

18:44

 

 

 

18

1:50:27.2

17:49

1:50:28.0

19

188

Tom Porter Gibson

29

29

30:19.2

20:13

21

58:21.9

24.7

19

24:26.6

3:56

1:53:08.0

20

190

William J Varga

28

28

30:18.2

20:12

17

57:24.5

25.1

20

25:33.6

4:07

1:53:17.0

21

195

Keith Strickland

27

26

30:08.1

20:05

18

57:41.7

25.0

21

25:42.5

4:09

1:53:33.0

22

202

David Anckaert

29

30

30:20.2

20:13

20

57:56.2

24.9

22

26:32.0

4:17

1:54:49.0

23

206

Matthew Theodor Uritus

28

6

21:50.9

14:33

11

1:00:33.3

23.8

23

33:19.1

5:22

1:55:44.0

24

208

Jason Michael Ketterick

27

40

46:16.2

30:51

22

42:29.8

33.9

24

27:01.1

4:21

1:55:48.0

25

211

Phil Kerber

27

33

31:32.3

21:01

25

58:25.1

24.7

25

26:19.0

4:15

1:56:17.0

26

219

Carey Sonnenberg

27

31

30:34.4

20:23

27

1:01:39.9

23.4

26

25:01.5

4:02

1:57:16.0

27

222

Corey Ward

29

12

25:47.2

17:11

23

1:03:00.5

22.9

27

28:42.5

4:38

1:57:31.0

28

224

Michael Becker

25

25

29:58.0

19:59

29

1:03:52.8

22.5

28

24:18.7

3:55

1:58:10.0

29

225

Brian Jacobson

29

20

28:31.3

19:01

19

59:29.4

24.2

29

30:11.5

4:52

1:58:13.0

30

231

Samir Hifri

28

13

26:17.1

17:31

26

1:03:45.7

22.6

30

28:50.9

4:39

1:58:54.0

31

242

Thomas Hughes

29

38

39:22.2

26:15

32

58:33.6

24.6

31

23:41.0

3:49

2:01:37.0

32

243

Timothy Joseph Peterkoski

27

10

24:55.3

16:37

28

1:07:46.7

21.2

32

29:01.7

4:41

2:01:44.0

33

253

Daniel Joseph D'Amico

28

36

38:29.7

25:39

31

58:47.7

24.5

33

25:54.6

4:11

2:03:12.0

34

261

Dan Pienta

26

11

25:15.5

16:50

30

1:09:36.7

20.7

34

29:42.1

4:47

2:04:35.0

35

291

Michael Sliwinski

26

16

27:55.5

18:37

33

1:15:58.8

19.0

35

28:19.5

4:34

2:12:14.0

36

295

John Buzby

29

35

37:42.1

25:08

34

1:07:04.9

21.5

36

28:12.1

4:33

2:13:00.0

37

299

Bryan Krosse

26

41

47:27.2

31:38

35

1:00:05.7

24.0

37

28:15.1

4:33

2:15:48.0

38

308

Walter Bochenek

29

39

43:14.7

28:49

36

1:24:29.6

17.0

38

41:42.6

6:44

2:49:27.0

39

312

John Gibbons

27

34

34:11.0

22:47

38

2:16:33.1

10.5

39

28:06.2

4:32

3:18:51.0

40

315

Daniel Mordock

26

37

39:11.6

26:07

37

1:38:36.1

14.6

40

1:26:41.4

13:59

3:44:30.0

 

Men 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Sean Payton

33

1

17:36.3

11:44

1

44:33.6

32.3

1

15:47.4

2:33

1:17:58.0

2

11

Lawrence Wharton

32

11

23:56.5

15:57

3

44:42.9

32.2

2

18:10.6

2:56

1:26:50.0

3

14

Steven K Voss

30

2

18:54.4

12:36

2

47:04.1

30.6

3

21:07.7

3:24

1:27:07.0

4

19

Brian Altenbaugh

34

7

22:29.3

14:59

5

46:33.9

30.9

4

20:24.8

3:17

1:29:28.0

5

21

Don D Asher

32

3

20:23.0

13:35

4

48:31.9

29.7

5

20:53.2

3:22

1:29:49.0

6

22

Bruce Steinfurth

30

13

24:43.4

16:29

9

47:48.0

30.1

6

17:46.5

2:52

1:30:18.0

7

23

Michael Cousino

32

4

20:35.0

13:43

6

49:34.2

29.1

7

20:36.3

3:19

1:30:46.0

8

35

David Friedrich

31

17

25:33.0

17:02

10

48:08.2

29.9

8

19:37.1

3:10

1:33:19.0

9

36

Dennis Roberts

32

9

23:07.8

15:25

11

51:38.6

27.9

9

18:39.3

3:00

1:33:26.0

10

40

Del Michael Culver

32

8

23:03.4

15:22

8

49:27.7

29.1

10

21:21.1

3:27

1:33:53.0

11

45

Christopher Esch

34

10

23:31.3

15:41

7

48:58.2

29.4

11

22:49.9

3:41

1:35:20.0

12

68

Michael Paulus

32

6

22:25.3

14:57

12

53:21.9

27.0

12

23:05.1

3:43

1:38:53.0

13

69

Mike Fischer

31

23

28:09.8

18:46

16

52:12.6

27.6

13

18:37.9

3:00

1:39:01.0

14

80

Greg Genouese

30

16

25:09.9

16:46

14

52:57.8

27.2

14

22:14.4

3:35

1:40:23.0

15

86

Matthew Brady Pazderak

31

 

 

 

18

1:22:44.3

17.4

15

18:06.4

2:55

1:40:51.0

16

88

Ron Sciepko

32

15

24:59.5

16:39

15

53:37.0

26.9

16

22:29.0

3:38

1:41:06.0

17

92

Christopher Lou O'Donnell

33

28

31:56.4

21:17

19

50:53.9

28.3

17

18:57.4

3:03

1:41:48.0

18

93

Aaron M Reitz

30

5

21:58.5

14:39

13

56:03.5

25.7

18

23:53.9

3:51

1:41:56.0

19

110

Thomas Wilksonson

30

19

26:38.6

17:45

17

55:38.4

25.9

19

21:30.3

3:28

1:43:48.0

20

123

Brian Kelly

32

25

29:11.1

19:27

20

53:56.9

26.7

20

22:19.0

3:36

1:45:27.0

21

139

Steve Callitsis

33

21

27:06.3

18:04

22

56:28.9

25.5

21

24:06.4

3:53

1:47:42.0

22

141

Joel David Dries

31

12

24:42.6

16:28

27

1:04:38.6

22.3

22

18:39.3

3:00

1:48:01.0

23

142

Jim Rafferty

31

14

24:49.4

16:33

21

58:27.0

24.6

23

24:46.4

4:00

1:48:03.0

24

147

Christopher M. Brown

30

24

28:14.6

18:49

24

58:17.5

24.7

24

21:59.1

3:33

1:48:32.0

25

159

Douglas Smith

30

18

26:26.8

17:37

23

58:43.0

24.5

25

24:37.0

3:58

1:49:47.0

26

166

Fred Longo

31

27

30:54.2

20:36

25

55:44.1

25.8

26

23:45.1

3:50

1:50:24.0

27

171

David John Dulle

30

22

27:49.3

18:33

26

1:00:08.1

23.9

27

22:35.6

3:39

1:50:33.0

28

180

Jeffrey Paul Kassouf

30

29

33:18.0

22:12

30

57:09.0

25.2

28

21:31.2

3:28

1:51:59.0

29

197

Richard Hodrosky

31

33

37:21.1

24:54

28

52:01.0

27.7

29

24:14.2

3:55

1:53:37.0

30

204

Richard King

34

26

30:18.8

20:12

29

59:15.6

24.3

30

26:02.8

4:12

1:55:38.0

31

218

Bailey Stewart Rice

31

30

33:20.2

22:13

31

59:35.1

24.2

31

24:20.5

3:55

1:57:16.0

32

221

Steven Stepp

30

36

38:19.8

25:33

33

57:49.4

24.9

32

21:19.7

3:26

1:57:29.0

33

232

Patrick A. Rhode

32

20

27:00.9

18:00

32

1:06:50.1

21.5

33

25:15.5

4:04

1:59:07.0

34

245

John Raymond Schott

33

32

36:10.6

24:07

35

1:02:11.7

23.2

34

23:24.8

3:46

2:01:48.0

35

252

Ramon Larkin

30

34

37:34.4

25:03

34

59:55.2

24.0

35

25:25.0

4:06

2:02:55.0

36

289

Kevin Wisniewski

30

35

37:57.5

25:18

 

 

 

36

2:11:55.9

21:17

2:11:56.0

37

292

Sean Pleva

34

31

33:40.2

22:27

36

1:15:05.5

19.2

37

23:41.2

3:49

2:12:27.0

38

311

Joseph Sanchez

31

37

1:02:41.0

41:47

37

1:31:34.8

15.7

38

41:42.0

6:44

3:15:58.0

 

Men 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Stephen P. Ban

39

1

17:40.3

11:47

1

45:19.8

31.8

1

18:24.7

2:58

1:21:25.0

2

12

Paul Brown

38

5

22:42.2

15:08

 

 

 

2

1:26:52.8

14:01

1:26:53.0

3

17

Daniel Balog

35

2

20:03.9

13:22

2

46:54.8

30.7

3

21:04.2

3:24

1:28:03.0

4

33

Gavin Levinthal

38

3

20:08.9

13:25

3

51:25.4

28.0

4

21:34.7

3:29

1:33:09.0

5

75

Jon M Naft

37

4

22:26.8

14:57

 

 

 

5

1:39:46.3

16:05

1:39:47.0

6

96

Paul D. Christensen

37

6

26:47.5

17:51

4

50:57.3

28.3

6

24:17.1

3:55

1:42:02.0

7

119

David Watson

38

8

31:06.8

20:44

5

54:16.9

26.5

7

19:32.4

3:09

1:44:57.0

8

125

Brian Krzys

38

11

32:37.9

21:45

8

53:59.2

26.7

8

18:51.5

3:02

1:45:29.0

9

154

Brendan Kirby

36

7

28:39.0

19:06

7

56:54.5

25.3

9

23:38.0

3:49

1:49:12.0

10

183

Scott Bryan Lattime

35

9

31:16.3

20:51

6

54:11.2

26.6

10

27:19.9

4:24

1:52:48.0

11

194

Romulo Vinhaes

35

10

31:45.6

21:10

9

59:13.8

24.3

11

22:27.7

3:37

1:53:28.0

12

233

Thomas Fries

36

12

33:13.3

22:09

10

1:04:21.1

22.4

12

22:23.8

3:37

1:59:59.0

13

259

James Pelsang

37

14

40:30.4

27:00

11

59:15.7

24.3

13

24:21.5

3:56

2:04:08.0

14

278

Tom Trefethern

39

15

42:27.4

28:18

12

59:16.5

24.3

14

27:25.1

4:25

2:09:09.0

15

290

Marc Follmer

38

13

35:12.1

23:28

13

1:09:00.4

20.9

15

27:53.7

4:30

2:12:07.0

16

309

Larry McSweeney

39

16

1:06:10.7

44:07

14

1:12:24.4

19.9

16

52:13.9

8:25

3:10:49.0

 

Men 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Phil Deliberato

41

1

19:53.8

13:15

1

46:44.6

30.8

1

18:33.8

3:00

1:25:13.0

2

13

Ron Conlon

42

5

21:56.7

14:37

2

46:28.2

31.0

2

18:31.5

2:59

1:26:57.0

3

20

Mark Misencik

42

14

24:25.3

16:17

4

47:13.6

30.5

3

18:08.6

2:55

1:29:48.0

4

27

Joseph Samuel Orlando

44

7

22:36.8

15:04

8

50:41.4

28.4

4

18:38.8

3:00

1:31:57.0

5

28

Bill Neubach

41

11

23:47.4

15:51

3

47:16.4

30.5

5

20:56.6

3:23

1:32:01.0

6

32

Fred Michael Martin

44

12

24:02.7

16:01

6

49:06.3

29.3

6

19:23.4

3:08

1:32:33.0

7

38

Suneel Apte

40

3

20:54.1

13:56

5

52:14.7

27.6

7

20:24.6

3:17

1:33:34.0

8

51

Frank D Ciotti

42

10

23:46.2

15:51

 

 

 

8

1:36:31.8

15:34

1:36:32.0

9

76

Tom O'Brien

41

2

19:55.2

13:17

10

57:18.0

25.1

9

22:41.2

3:40

1:39:55.0

10

78

Bob Pokorny

41

30

32:01.0

21:21

18

49:25.3

29.1

10

18:42.0

3:01

1:40:09.0

11

83

Greg Libertini

41

16

25:57.6

17:18

11

52:58.9

27.2

11

21:47.6

3:31

1:40:45.0

12

89

Michael Kan

42

9

22:44.4

15:09

7

50:25.8

28.6

12

28:09.0

4:32

1:41:20.0

13

94

Paul Miotto

40

15

25:36.1

17:04

14

54:25.6

26.5

13

21:54.4

3:32

1:41:57.0

14

97

Jeffrey Bennett

40

24

29:49.5

19:53

16

51:14.1

28.1

14

21:08.1

3:25

1:42:12.0

15

100

Rick Carter

41

4

21:49.7

14:33

12

57:31.2

25.0

15

22:58.0

3:42

1:42:19.0

16

101

Morris Wheeler

40

8

22:42.0

15:08

9

53:53.9

26.7

16

25:47.1

4:10

1:42:23.0

17

104

Russell Edward Phillips Jr.

40

6

22:04.3

14:43

 

 

 

17

1:42:47.0

16:35

1:42:47.0

18

114

Michael Rabin

42

28

31:12.5

20:48

19

51:58.2

27.7

18

21:15.5

3:26

1:44:27.0

19

115

Jerry Kagan

40

22

29:19.6

19:33

20

54:05.7

26.6

19

21:09.8

3:25

1:44:36.0

20

118

Mike Roppel

44

23

29:31.1

19:41

15

50:59.0

28.2

20

24:25.0

3:56

1:44:56.0

21

120

Eric Glasgow

43

13

24:08.2

16:05

13

55:38.7

25.9

21

25:18.0

4:05

1:45:05.0

22

121

Cj Latsa

44

19

28:21.0

18:54

17

53:04.2

27.1

22

23:42.3

3:49

1:45:08.0

23

151

Jonathan Kaye

40

25

30:00.4

20:00

 

 

 

23

1:48:53.5

17:34

1:48:54.0

24

175

Micheal Kovach

41

27

31:02.2

20:41

22

55:51.2

25.8

24

24:15.2

3:55

1:51:09.0

25

177

David Walker

43

20

29:03.7

19:22

28

1:02:42.0

23.0

25

19:44.3

3:11

1:51:30.0

26

185

Matthews Decomingh

43

17

26:19.2

17:33

23

1:01:24.2

23.5

26

25:12.1

4:04

1:52:56.0

27

187

Tony Urso

41

26

30:12.2

20:08

21

54:28.7

26.4

27

28:24.2

4:35

1:53:06.0

28

189

Craig Lindsay

41

18

26:34.9

17:43

25

1:02:34.4

23.0

28

23:57.9

3:52

1:53:08.0

29

199

Bob Metze

43

31

32:03.5

21:22

24

55:58.2

25.7

29

25:57.3

4:11

1:53:59.0

30

210

David Krabach

42

29

31:43.5

21:09

26

57:26.8

25.1

30

27:00.7

4:21

1:56:11.0

31

213

Chris Lewis Carey

42

32

34:32.1

23:01

27

56:32.3

25.5

31

25:42.6

4:09

1:56:47.0

32

286

Brett J Bailey

42

21

29:05.2

19:23

29

1:06:08.7

21.8

32

35:53.6

5:47

2:11:08.0

33

288

Stephen Smith

44

33

39:13.3

26:09

30

1:03:41.2

22.6

33

28:56.2

4:40

2:11:51.0

34

310

Tony Riccio

41

34

56:47.3

37:51

31

1:21:36.9

17.6

34

54:35.1

8:48

3:13:00.0

35

313

Ben Miralia

40

35

1:08:07.8

45:25

32

1:20:06.1

18.0

35

51:04.9

8:14

3:19:19.0

 

Men 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Philip Bruce Friedman

48

2

18:41.0

12:27

 

 

 

1

1:24:33.8

13:38

1:24:34.0

2

10

Edward J. Wheeler

48

1

17:38.4

11:45

1

47:29.0

30.3

2

21:08.9

3:25

1:26:17.0

3

25

Gregory J. Blatnik

48

7

24:27.4

16:18

3

48:14.6

29.9

3

18:43.8

3:01

1:31:26.0

4

37

Glenn H. Carruthers

49

4

21:55.6

14:37

2

48:42.0

29.6

4

22:51.2

3:41

1:33:29.0

5

46

Chuck Marquardt

45

5

22:16.0

14:51

4

50:30.3

28.5

5

22:37.1

3:39

1:35:24.0

6

63

Henry Hauerstein

49

6

24:15.3

16:10

5

49:27.5

29.1

6

24:37.1

3:58

1:38:20.0

7

84

Anthony Thomas

45

8

25:35.5

17:03

6

51:04.7

28.2

7

24:06.3

3:53

1:40:47.0

8

102

Joe Roller

48

9

26:50.0

17:53

7

53:23.3

27.0

8

22:16.7

3:35

1:42:30.0

9

108

Kevin Peterca

49

10

28:13.7

18:49

8

53:47.3

26.8

9

21:34.0

3:29

1:43:35.0

10

130

John Denman

45

15

31:24.4

20:56

9

52:54.7

27.2

10

22:01.3

3:33

1:46:21.0

11

143

Barron Hulver

47

11

28:52.8

19:15

10

57:21.7

25.1

11

21:49.8

3:31

1:48:05.0

12

178

Bill Schon

46

16

31:43.5

21:09

11

54:46.4

26.3

12

25:03.6

4:02

1:51:34.0

13

186

David Marburger

47

3

21:47.5

14:31

12

1:05:30.6

22.0

13

25:40.1

4:08

1:52:59.0

14

200

Vince Valentino

45

17

34:50.9

23:13

13

54:48.7

26.3

14

24:23.7

3:56

1:54:04.0

15

207

Gregory C Seymour

48

14

31:17.7

20:51

14

1:00:13.7

23.9

15

24:15.2

3:55

1:55:47.0

16

229

William T. Donlon

49

18

38:23.8

25:35

 

 

 

16

1:58:42.0

19:09

1:58:42.0

17

255

Michael Stokke

48

13

30:16.1

20:11

16

1:08:21.9

21.1

17

25:07.7

4:03

2:03:46.0

18

260

Mike Travis

45

12

30:15.9

20:10

15

1:03:09.4

22.8

18

30:50.3

4:58

2:04:16.0

19

282

Tom McWeeny

49

19

39:51.6

26:34

17

1:08:38.4

21.0

19

21:24.5

3:27

2:09:55.0

 

Men 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

39

David Taylor

54

1

21:02.6

14:01

2

51:07.1

28.2

1

21:32.6

3:28

1:33:43.0

2

41

Roger Alan Miller

51

3

22:49.8

15:13

1

47:57.9

30.0

2

23:07.4

3:44

1:33:56.0

3

43

Robert Matius

51

2

22:24.2

14:56

4

51:45.8

27.8

3

20:39.6

3:20

1:34:50.0

4

58

Otto Kaush

52

4

23:44.1

15:49

3

49:06.6

29.3

4

24:21.1

3:56

1:37:12.0

5

73

Stephen Warth

50

5

26:36.1

17:44

6

52:10.7

27.6

5

20:45.6

3:21

1:39:33.0

6

160

Kevin C. Twohey

52

9

34:53.2

23:15

7

52:50.7

27.3

6

22:12.6

3:35

1:49:57.0

7

246

Wally Malin

50

8

34:40.4

23:07

9

1:04:18.1

22.4

7

23:08.7

3:44

2:02:08.0

8

249

Michael Manos

50

7

32:53.5

21:55

8

1:00:03.5

24.0

8

29:53.9

4:49

2:02:51.0

9

296

Robert Sliwinski

53

10

40:40.9

27:07

10

1:05:44.9

21.9

9

27:00.4

4:21

2:13:27.0

 

Men 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

128

Dann R. Lashley

55

3

31:59.5

21:19

1

51:04.9

28.2

1

23:08.7

3:44

1:46:14.0

2

132

Doug Smith

58

1

26:48.8

17:52

2

57:34.2

25.0

2

22:10.4

3:35

1:46:34.0

3

203

Bob McIntyre

58

4

33:26.9

22:17

3

54:37.8

26.4

3

26:48.9

4:19

1:54:54.0

4

205

Warren Ware

57

6

35:15.3

23:30

5

57:06.2

25.2

4

23:19.0

3:46

1:55:41.0

5

223

Wayne Pergl

55

2

31:48.6

21:12

4

1:00:29.7

23.8

5

25:42.2

4:09

1:58:01.0

6

304

George Becker

57

5

33:45.4

22:30

6

1:19:31.6

18.1

6

28:27.8

4:35

2:21:45.0

 

Men 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

167

Salvatore La Mastra

62

1

27:52.9

18:35

1

1:00:35.3

23.8

1

21:55.6

3:32

1:50:24.0

2

247

James Schlundt

63

2

33:11.2

22:07

2

59:33.9

24.2

2

29:26.4

4:45

2:02:12.0

3

268

Bernie Krzys

62

4

46:54.0

31:16

3

56:13.5

25.6

3

23:31.7

3:48

2:06:40.0

4

302

Bruce Banks

60

3

39:29.0

26:19

4

1:12:32.3

19.9

4

27:19.4

4:24

2:19:21.0

 

Men 70 and over

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

236

Jack Ott

71

1

30:42.4

20:28

1

1:01:28.5

23.4

1

28:08.0

4:32

2:00:19.0

 

Sprint Clydesdale

Male Clydesdale

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Kirk Harrison

40

2

22:07.4

14:45

1

49:06.0

29.3

1

20:49.8

3:21

1:32:04.0

2

2

Keith Reichard

28

4

23:29.7

15:39

3

50:24.3

28.6

2

21:52.8

3:32

1:35:47.0

3

3

Robert Danforth

29

3

22:29.9

14:59

4

51:47.9

27.8

3

22:46.4

3:40

1:37:05.0

4

4

Joe Leo Schillero Jr.

38

6

25:00.5

16:40

5

52:41.5

27.3

4

21:12.4

3:25

1:38:55.0

5

5

Charles Petzinger

43

5

24:33.9

16:22

6

53:37.2

26.9

5

22:07.2

3:34

1:40:19.0

6

6

Michael A Frayman

32

1

20:42.2

13:48

2

52:58.6

27.2

6

28:02.2

4:31

1:41:43.0

7

7

Matthew A Tuskan

26

8

28:12.4

18:48

7

50:10.6

28.7

7

24:33.1

3:58

1:42:57.0

8

8

Nicholas Carl Lashutka

34

11

30:52.5

20:35

9

52:07.4

27.6

8

22:14.9

3:35

1:45:15.0

9

9

Dirk Edward Riemenschneider

36

7

27:21.1

18:14

8

54:24.8

26.5

9

23:44.8

3:50

1:45:31.0

10

10

Tim Louis Alesnik

31

10

30:43.9

20:29

10

53:47.9

26.8

10

24:12.7

3:54

1:48:45.0

11

11

Matthew Shaheen

33

13

31:39.4

21:06

11

53:58.4

26.7

11

24:54.1

4:01

1:50:32.0

12

12

Frank O'Linn

27

9

30:24.5

20:16

12

56:49.3

25.3

12

23:35.3

3:48

1:50:50.0

13

13

Joe Dorsey

33

14

32:13.0

21:29

14

57:00.5

25.3

13

23:35.6

3:48

1:52:50.0

14

14

Kelly Shawn Croy

32

15

32:33.2

21:42

13

56:29.1

25.5

14

27:15.6

4:24

1:56:18.0

15

15

Michael P Moore

42

12

31:09.0

20:46

15

1:01:48.6

23.3

15

30:06.9

4:51

2:03:05.0

16

16

Brian Alan Loveland

39

21

41:07.4

27:25

16

53:25.1

27.0

16

28:44.8

4:38

2:03:18.0

17

17

John McGowan

34

18

36:36.0

24:24

20

1:04:33.2

22.3

17

26:05.7

4:12

2:07:15.0

18

18

J Michael Caprino

48

17

33:59.9

22:39

19

1:04:14.2

22.4

18

29:41.8

4:47

2:07:56.0

19

19

Jeff Geagan

27

16

33:14.7

22:09

17

1:02:26.1

23.1

19

32:19.2

5:13

2:08:00.0

20

20

Ted Krawec

38

19

37:03.2

24:42

18

1:00:45.5

23.7

20

32:46.5

5:17

2:10:36.0

21

21

Gary M. Sigman

39

20

38:35.8

25:43

21

1:08:59.7

20.9

21

24:48.6

4:00

2:12:25.0

22

22

Issam Khoury

35

22

49:20.2

32:53

22

58:50.2

24.5

22

30:57.0

5:00

2:19:08.0

 

Sprint Athena

Female Athena

 

Overall

 

------- Swim 0.5mi -------

------- Bike 16 m -------

------- Run 3.1 m -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Barb Wendel

42

4

28:24.2

18:56

3

1:02:12.8

23.2

1

26:16.6

4:14

1:56:54.0

2

2

Andi Lynne Williams

43

2

25:39.2

17:06

2

1:03:56.0

22.5

2

28:26.4

4:35

1:58:02.0

3

3

Elizabeth J. Grosse

44

1

25:09.4

16:46

1

1:03:27.3

22.7

3

29:56.7

4:50

1:58:34.0

4

4

Coleen McFarland

35

5

29:41.2

19:47

4

1:08:16.1

21.1

4

34:01.9

5:29

2:12:00.0

5

5

Lauren Tatar

28

3

25:54.1

17:16

5

1:12:06.1

20.0

5

35:43.4

5:46

2:13:44.0

6

6

Shannon Votruba

21

7

32:56.8

21:57

6

1:24:23.1

17.1

6

35:13.5

5:41

2:32:34.0

7

7

Lori Jane Svoboda

38

6

32:09.5

21:26

7

1:31:04.6

15.8

7

35:00.5

5:39

2:38:15.0

8

8

Lisa Harrison

37

8

1:13:52.1

49:15

8

1:44:12.5

13.8

8

52:07.4

8:24

3:50:12.0


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com