•  

    Super Sprint Triathlon Overall Results

     

    Email info@premierraces.com with any timing questions.

     

     

    Email info@premierraces.com with any timing questions.
    ATHENA DIV 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   123 Monique Di Franco      38 Cleveland Heights    OH    3    9:25    1   31:37  15.2    0:35    1   15:23 10:16           56:59 
        2   195 Adrienne Gordon        35 Reminderville        OH    1    6:18    3   39:36  12.1    0:57    6   21:35 14:23         1:08:24 
        3   563 Jaclyn Young           24 Medina               OH    2    9:00    4   40:44  11.8    1:06    2   19:19 12:53         1:10:08 
        4   322 Kelli Marek            36 Shaker Heights       OH    5   14:40    2   38:17  12.5    1:05    3   21:00 14:00         1:15:00 
        5    25 Kaitlyn Baker          24 Cleveland Heights    OH    4   11:31    5   45:10  10.6    3:03    5   21:24 14:16         1:21:07 
        6   399 Julie Pizon            34 Brunswick            OH    6   16:46    6   55:46   8.6    2:26    4   21:00 14:00    2:00 1:37:56 
    
    CLYDESDALE DIV 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1     5 Raymond Allen          42 Medina               OH    1    5:45    1   28:17  17.0    1:18    1   11:52  7:55           47:11 
        2   224 Mark Hedegore          30 Bay Village          OH    2    5:48    2   29:37  16.2    0:43   11   16:01 10:41           52:08 
        3   209 Nathan Grude           33 Sandusky             OH    3    6:04    8   32:25  14.8    0:46    2   12:58  8:39           52:10 
        4   613 Keith Flynn            36 North Olmstead       OH   10    9:03    5   30:39  15.7    0:28    3   13:19  8:53           53:27 
        5   217 Lance Hansen           34 Gates Mills          OH    6    6:47    6   30:55  15.5    0:47    8   15:32 10:21           54:00 
        6   272 Kyle Klems             38 Lincoln              NE    7    6:55    3   29:39  16.2    1:57    9   15:39 10:26           54:08 
        7    22 Christopher Bach       43 Brecksville          OH   12   10:00    4   29:41  16.2    1:04    6   14:23  9:36           55:07 
        8    23 Andrew Badertscher     33 Wooster              OH    4    6:21   10   33:53  14.2    0:40    7   14:35  9:43           55:27 
        9   227 Jeff Hildebrand        39 Hudson               OH    9    7:31    7   32:24  14.8    0:52   10   15:48 10:32           56:34 
       10   513 Mike Tucciarone        34 Rocky River          OH    5    6:46    9   32:46  14.6    1:29   13   17:28 11:39           58:28 
       11   583 Andy Comer             32 Lakewood             OH   13   10:09   12   35:50  13.4    1:31    4   13:19  8:53         1:00:48 
       12   562 Anthony Young          26 Medina               OH    8    7:30   11   35:39  13.5    1:05   12   16:46 11:11         1:00:59 
       13    83 Billy Christie         28 Lakewood             OH   15   10:44   13   37:54  12.7    0:59    5   14:08  9:25         1:03:44 
       14   574 Jonathan Koslo         24 Sagamore             OH   14   10:32   14   39:33  12.1    0:58   14   17:46 11:51         1:08:47 
       15   182 Robert Gillespie       34 Olmsted Falls        OH   16   11:39   15   40:47  11.8    1:20   15   17:52 11:55         1:11:37 
       16   575 Chris Ciryak           35 Parma                OH   11    9:38   16   42:46  11.2    1:22   16   17:52 11:55         1:11:37 
       17   592 Michael Hays           44 Solon                OH   17   32:12                                                               
    
    FEMALE RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   658 Team Go For Myles                                         4    7:29    2   35:20  13.6    1:24    1   12:20  8:14           56:32 
        2   624 Team Are We Last?                                         1    5:35    1   34:22  14.0    0:26    2   16:21 10:54           56:42 
        3    81 Team Early Intervention        Parma                OH    3    6:29    3   43:06  11.1    1:10    4   24:02 16:01         1:14:45 
        4   586 Team Liam 1                                               2    6:23    4 1:00:59   7.9    1:39    3   22:02 14:42         1:31:02 
    
    MALE RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   587 Team Liam 2                                               1    3:50    1   31:47  15.1    1:21    1   17:46 11:51           54:43 
        2   492 Team Myles - Sully Family                                 2   10:59    2   51:11   9.4    0:26    2   18:04 12:03         1:20:38 
    
    COED RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   200 Fairview Coeds                 Fairview             PA    1    3:51    1   26:52  17.9    0:16    1    8:59  6:00           39:56 
        2   459 Team Myles                     Parma                OH    3    6:14    2   28:09  17.1    0:57    7   15:10 10:07           50:28 
        3   281 Tri-Kralls                     Parma                OH    6    7:34    3   29:30  16.3    0:55    3   13:53  9:16           51:50 
        4   590 Team Julia                                                5    7:05    5   34:52  13.8    0:23    5   14:03  9:22           56:22 
        5   560 4 The Cause                    Cortland             OH    7    8:38    6   36:26  13.2    0:21    2   12:36  8:24           57:59 
        6     9 Team Just Want To Finish       North Royalton       OH   10   10:02    4   30:59  15.5    0:36    8   19:02 12:42         1:00:39 
        7   620 Team Julia-Gandolfi                                       2    4:19    9   41:53  11.5    0:34   10   19:38 13:05         1:06:22 
        8   619 Team Julia-Krupka                                         4    6:50    8   39:12  12.2    0:45   11   19:38 13:05         1:06:22 
        9   347 Love For Myles                 Maineville           OH    8    8:42    7   38:47  12.4    0:37   12   20:36 13:44         1:08:42 
       10   251 Team Kaczmar                   Akron                OH    9    8:48   11   49:29   9.7    1:30    4   14:02  9:21         1:13:47 
       11   266 Team Myles                     Dayton               OH   11   10:57   13   51:14   9.4    1:41    6   14:17  9:31         1:18:08 
       12   120                                Strongsville         OH   13   16:05   10   46:46  10.3    3:43    9   19:20 12:53         1:25:52 
       13   491 Team Myles                     Nashville            TN   12   10:59   12   51:09   9.4    1:43   13   25:44 17:09         1:29:34 
       14   508                                Pepper Pike          OH   14   23:25                                                               
    
    CORP RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    FEMALE AGE GROUP:  14 & Under
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   646 Holly Dombrowski       13 North Royalton       OH    1    7:15    1   33:46  14.2    0:28    1   12:11  8:08           53:39 
    
    MALE AGE GROUP:  14 & Under
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   307 Bo Lori                14 Hudson               OH    1    5:02    1   31:19  15.3    0:47    3   14:24  9:36           51:31 
        2   634 Jack Krusinski         10 Brecksville          OH    2    7:39    2   40:27  11.9    0:39    2   13:45  9:10         1:02:29 
        3   170 Reilly Friedman        12 Atlanta              GA    3   10:38    3   41:40  11.5    0:46    1   12:31  8:21         1:05:33 
        4   670 Parker Hridel          10 Orange Village       OH    4   12:10    4   48:11  10.0    2:46    4   18:22 12:15         1:21:28 
    
    FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   136 Morgan Draves          16 Berea                OH    1    5:30    2   36:32  26.3    0:26    1   14:43  4:45           57:10 
        2   530 Sara Waddell           19 Lakewood             OH    2    8:41    1   33:46  28.4    0:48    2   14:59  4:50           58:12 
        3   671 Katie Lee              16 Export               PA    3   10:05    3   47:45  20.1    2:20    3   19:47  6:23         1:19:55 
    
    MALE AGE GROUP:  15 - 19
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   369 Derek Neal             19 Willoughby           OH    1    3:30    1   30:14  31.8    0:30    1   12:40  4:06           46:53 
    
    FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   327 Amelia Marksz          23 Cleveland            OH    2    7:14    1   31:36  30.4    0:56    1   12:58  4:11           52:43 
        2   100 Alycia Conway          21 Lyndhurst            OH    1    4:18    2   34:17  28.0    0:29    2   17:27  5:38           56:29 
    
    MALE AGE GROUP:  20 - 24
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   408 Colin Ray              20 Euclid               OH    1    5:01    1   29:15  32.8    0:29    1   13:46  4:27           48:29 
        2   166 Joe Francescangeli     23 Brunswick            OH    3   14:23    3   37:25  25.7                                    1:03:25 
        3   438 Brian Schatz           22 San Diego            CA    2    7:16    2   31:03  30.9    1:28                                    
    
    FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   275 Claire Koerner         28 Washington           DC    1    4:11    1   30:38  31.3    0:59    1   11:15  3:38           47:02 
        2    91 Veronica Coleman       25 Mayfield Heights     OH    2    7:23    2   33:26  28.7    0:38    2   15:27  5:00           56:54 
    
    MALE AGE GROUP:  25 - 29
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   232 Justin Holtzman        26 Hubbard              OH    1    6:29    2   28:42  33.4    0:49    1   11:41  3:46           47:40 
        2   284 Scott Kuboff           27 Lakewood             OH    2    7:25    1   26:55  35.7    1:23    6   14:10  4:35           49:52 
        3   299 Chris Leary            25 Cincinnati           OH    3    7:37    4   32:02  30.0    0:51    2   12:22  4:00           52:51 
        4   379 Thaddeus Nykiel Iii    27 Brunswick            OH    4    8:06    5   33:50  28.4    0:17    3   12:36  4:04           54:47 
        5   189 Vikash Goel            29 Cleveland Hts        OH    5    8:57    3   29:30  32.5    1:21    7   16:04  5:11           55:51 
        6   479 Matthew Stevens        26 Cleveland            OH    6    9:22    6   35:54  26.7    1:32    5   13:27  4:21         1:00:12 
        7   470 Travis Spada           29 Ravenna              OH    7   10:42    7   36:58  26.0    1:12    4   13:02  4:13         1:01:53 
    
    FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   564 Tania Younkin          33 Cleveland Heights    OH    1    5:09    1   29:20  32.7    0:36    6   16:12  5:14           51:16 
        2   433 Androniki Salveter     34 Olmsted Township     OH    5    6:39    2   30:30  31.5    0:44    3   14:55  4:49           52:47 
        3   602 Courtney Foster        30 Lakewood             OH    6    7:22    3   31:46  30.2    0:47    1   13:31  4:22           53:24 
        4   516 Trisha Tyson           34 Burnsville           MN    2    5:28    5   34:02  28.2    0:49    5   15:29  5:00           55:46 
        5   579 Susan Dover            34 Westlake             OH    7    8:09    4   33:40  28.5    0:41    4   15:16  4:56           57:45 
        6   309 Beth Lucas             31 University Heights   OH    4    6:31    6   35:31  27.0    0:27    8   17:44  5:43         1:00:11 
        7    65 Molly Burke            34 Cleveland Heights    OH    3    6:19    9   40:11  23.9    1:23    7   16:32  5:20         1:04:24 
        8   403 Amanda Prok            33 Middleburg Heights   OH    8    8:23    8   38:27  25.0    0:58    9   18:10  5:52         1:05:57 
        9    42 Jessica Berberich      33 Lakewood             OH   10   11:41    7   38:19  25.1    2:07   10   19:04  6:09         1:11:10 
       10   360 Suzann Moskowitz       32 Cleveland            OH    9   11:33   10   45:09  21.3    3:02    2   14:33  4:42         1:14:15 
       11   119 Tricia Denoto          34 Strongsville         OH   11   16:07   11   46:44  20.5    3:44   11   19:20  6:15         1:25:53 
       12    72 Marissa Carcioppolo    34 Parma                NY   12   16:43   12   55:49  17.2    2:25   12   21:01  6:47    2:00 1:37:56 
    
    MALE AGE GROUP:  30 - 34
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   115 Michael Dempsey        34 Canton               OH    1    4:54    1   29:33  32.5    0:37    1   12:16  3:58           47:18 
        2   598 Mike Porowski          32 Cleveland            OH    2    6:42    2   30:19  31.7    0:41    2   13:01  4:12           50:42 
        3    12 Lloyd Weema            31 Cleveland            OH    3    9:02    3   31:18  30.7    0:28    3   13:38  4:24           54:25 
        4   610 Jeff Churney           30 Cleveland            OH    5   12:50    4   38:25  25.0    1:08    5   18:18  5:55         1:10:40 
        5   659 Todd Deluca            32 Sandusky             OH    4   11:08    5   47:00  20.4    1:46    4   15:19  4:57         1:15:13 
    
    FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   388 Jennifer Pastore       39 Wheaton              IL    3    7:04    1   28:08  34.1    1:11    1   12:32  4:03           48:55 
        2   337 Ruthie McCrann         39 Strongsville         OH    1    5:52    2   34:05  28.2    0:30    4   15:16  4:56           55:43 
        3   443 Christine Schirripa    37 Brunswick            OH    8   10:13    3   34:46  27.6    1:58    2   13:43  4:26         1:00:38 
        4   482 Cynthia Stives         39 North Ridgeville     NV    4    8:03    5   37:32  25.6    1:17    5   16:43  5:24         1:03:34 
        5   661 Lesley Neal            39 Westlake             OH    5    8:46    4   36:47  26.1    0:47    6   18:47  6:04         1:05:06 
        6    38 Deanne Bauer           39 University Heights   OH    2    6:16    7   38:51  24.7    1:00    8   19:43  6:22         1:05:48 
        7   177 Jennifer Gehrlein      39 University Heights   OH    7    9:41    6   38:21  25.0    0:49    7   18:48  6:04         1:07:37 
        8   252 Beth Kaczmar           36 Akron                OH    6    8:48    8   49:31  19.4    1:27    3   14:02  4:32         1:13:47 
    
    MALE AGE GROUP:  35 - 39
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1    52 Scott Bowes            39 Lewis Center         OH    3    6:38    1   26:41  36.0    1:02    1   10:58  3:33           45:18 
        2   326 Dean Marks             38 Elyria               OH    2    6:34    3   30:05  31.9    0:58    2   12:02  3:53           49:36 
        3   654 Bryan Deboer           38 Lakewood             OH    1    5:14    2   29:32  32.5    1:20    7   15:25  4:59           51:30 
        4   148 Rico Falsone           39 Washington           DC    5    8:14    6   31:04  30.9    1:45    4   12:36  4:04           53:37 
        5   276 Andrew Koonce          36 Cleveland Heights    OH    4    7:08    4   30:35  31.4    1:23    5   14:44  4:46           53:50 
        6   114 Jon Demko              35 Rocky River          OH    7    9:05    5   30:53  31.1    2:56    3   12:10  3:56           55:03 
        7   397 Jeremy Pietrocini      36 Stow                 OH    6    8:25    7   31:34  30.4    1:27    6   15:03  4:51           56:27 
        8   655 Patrick Gannon         36 Avon Lake            OH    8    9:49    8   35:01  27.4    2:05    8   17:09  5:32         1:04:03 
    
    FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   156 Anna Fialko            41 Massillon            OH    1    6:35    1   30:06  31.9    0:43    2   14:53  4:48           52:16 
        2    44 Dani Berlan            43 Bay Village          OH    4    8:00    2   32:41  29.4    0:34    3   15:43  5:05           56:57 
        3   325 Cindy Marks            40 Elyria               OH    2    7:12    3   33:36  28.6    0:53    4   18:02  5:50    2:00 1:01:41 
        4   363 Leslie Muha            41 Broadview Heights    OH    5    8:40    5   38:12  25.1    1:10    1   13:57  4:30         1:01:58 
        5   651 Francine Smith         42 Parma Heights        OH    3    7:27    4   35:04  27.4    2:10    5   18:05  5:50         1:02:44 
        6   672 Sally Lee              41 Export               PA    6   10:04    6   47:49  20.1    2:19    6   19:45  6:23         1:19:55 
    
    MALE AGE GROUP:  40 - 44
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   339 Timothy McDevitt       42 Fairview Park        OH    1    5:08    1   29:30  32.5    0:46    2   14:13  4:35           49:34 
        2   636 Fernan Echeverria      44 Cleveland Hts.       OH    3   10:11    3   36:07  26.6    1:19    1   12:15  3:57           59:50 
        3   645 Bill McWilliam         44 Bay Village          OH    2    9:17    2   35:18  27.2    0:54    3   15:08  4:53         1:00:35 
        4   664 Sandy Hridel           40 Orange Village       OH    4   12:10    4   48:11  19.9    2:46    4   18:22  5:56         1:21:28 
    
    FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   608 Carrie Foliano         49 Rocky River          OH    1    6:11    1   32:27  29.6    1:45    1   14:52  4:48           55:14 
        2    19 Erin Austria           45 Fairview Park        OH    2    6:25    2   33:20  28.8    0:49    2   15:06  4:52           55:38 
        3    29 Deborah Bandi          45 Rocky River          OH    3    8:05    3   51:25  18.7    0:37    3   20:17  6:33         1:20:23 
    
    MALE AGE GROUP:  45 - 49
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   161 Anton Foreit           46 Medina               OH    1    6:25    1   25:54  37.1    0:27    1   13:10  4:15           45:54 
        2   442 Thomas Schiltz         47 Cleveland            OH    2    6:48    3   30:53  31.1    0:21    2   13:22  4:19           51:22 
        3   213 Robert Hager           48 Broadview Heights    OH    4   10:40    2   29:59  32.0    0:54    3   13:37  4:24           55:08 
        4   116 John Dempsey,jr.       46 North Canton         OH    3    7:36    4   35:03  27.4    0:33    4   13:47  4:27           56:58 
    
    FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   244 Ann Jamieson           52 South Euclid         OH    1    9:39    1   37:20  25.7    1:20    1   15:10  4:54         1:03:28 
    
    MALE AGE GROUP:  50 - 54
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   426 Jim Rownd              50 Shaker Heights       OH    1    7:06    1   30:09  31.8    0:41    1   10:42  3:28           48:37 
        2   617 Tom Hartnett           50 Lyndhurst            OH    2    8:17    2   30:16  31.7    1:15    3   12:48  4:08           52:34 
        3   169 Brion Friedman         52 Atlanta              GA    3   10:53    3   41:25  23.2    0:48    2   12:28  4:02         1:05:33 
    
    FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   132 Maxine Donlon          57 Dearborn             MI    1    8:51    1   33:57  28.3    0:30    2   17:10  5:33         1:00:26 
        2   129 Terri Dipaola          57 Shaker Heights       OH    2   12:09    4   40:16  23.8    1:14    3   17:47  5:45         1:11:24 
        3   392 Joy Perry              55 Cleveland            OH    4   15:15    2   38:18  25.1    1:24    1   17:00  5:30         1:11:55 
        4   573 Marjorie Springborn    58 Solon                OH    3   12:35    3   39:30  24.3    1:43    4   19:39  6:21         1:13:26 
    
    MALE AGE GROUP:  55 - 59
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   484 Carter Strang          58 Shaker Heights       OH    1    7:46    1   26:09  36.7    1:07    2   14:18  4:37           49:18 
        2    71 Mike Caprino           55 Cleveland            OH    3    9:22    2   31:55  30.1    1:12    3   15:37  5:03           58:06 
        3   551 Eric Winders           57 Medina               OH    2    8:21    3   35:41  26.9    1:09    4   16:08  5:12         1:01:18 
        4   387 Daniel Papcke          56 Brooklyn Heights     OH    4   11:36    4   37:58  25.3    5:35    1   14:01  4:32         1:09:09 
        5   143 William Ehrstine       57 Mason                OH    5   12:52    5   42:13  22.7    2:07    5   19:56  6:26         1:17:06 
    
    FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   612 Sarah Nice             62 Gates Mills          OH    1    9:42    1   36:42  26.2    0:40    1   15:51  5:07         1:02:54 
    
    MALE AGE GROUP:  60 - 64
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   124 Beverly Dicarlo        65 Erie                 PA    1   47:21                                                       1:05:04 
    
    MALE AGE GROUP:  65 - 69
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1     1 Linda Adams            72 Eighty Four          PA    1   10:07    1   36:07  26.6    1:42    1   17:15  5:34    2:00 1:07:09 
    
    			  
    Email info@premierraces.com with any timing questions.