•  

    Sprint Triathlon Overall Results

     

    Email info@premierraces.com with any timing questions.

     

    Email info@premierraces.com with any timing questions.
    ATHENA DIV 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   212 Heidi Haas             31 Wooster              OH    2   11:19    1   53:59  17.8    0:56    2   25:36  8:16         1:31:49 
        2   534 Kylie Waller           33 Hudson               OH    3   12:10    2   54:01  17.8    0:51    1   25:11  8:08         1:32:13 
        3   552 Andrea Wisniewski      38 Medina               OH    6   14:39    4   58:44  16.3    1:15    3   28:25  9:10         1:43:02 
        4   344 Natalie McManamon      30 Northfield           OH    4   14:14    3   58:16  16.5    1:47    6   36:37 11:49         1:50:53 
        5   581 Janis Boggess          34 Bay Village          OH    1    5:45    5 1:06:36  14.4    2:12   12   39:59 12:54         1:54:30 
        6   531 Laurie Wagner          35 Kent                 OH    5   14:38    6 1:08:19  14.1    0:52    4   33:31 10:49         1:57:17 
        7   533 Christy Walcoff        49 Strongsville         OH    7   15:16    9 1:14:06  13.0    1:58    5   35:22 11:25         2:06:42 
        8   174 Stephanie Gargiulo     39 Fairview Pk          OH    9   15:30   11 1:15:30  12.7    3:26    7   38:00 12:16         2:12:24 
        9   193 Liz Goncy              30 Kent                 OH    8   15:24   12 1:16:44  12.5    2:14    9   38:53 12:33         2:13:14 
       10   428 Maureen Ryan           36 Lyndhurst            OH   12   20:20    7 1:12:40  13.2    2:38   10   39:10 12:38         2:14:48 
       11   267 Paula Kijowski         46 Sagamore Hills       OH   13   20:23   10 1:15:12  12.8    4:41    8   38:47 12:31         2:19:03 
       12   242 Barbara Isaacson       33 Weillington          OH   10   17:23    8 1:13:42  13.0    1:47   13   48:32 15:40         2:21:22 
       13   370 Megan Nelson           34 Strongsville         OH   11   17:49   13 1:22:10  11.7    4:14   11   39:18 12:41         2:23:30 
    
    CLYDESDALE DIV 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   293 Brian Laux             34 Columbia Station     OH    7   13:01    1   48:50  19.7    1:28    2   27:41  8:56    2:00 1:32:58 
        2    97 Patrick Conochan       27 Mentor               OH    6   12:22    4   50:38  19.0    1:27    4   28:38  9:14         1:33:03 
        3   481 Jim Stevens            41 Rocky River          OH    3   11:36    5   51:26  18.7    1:20    6   28:46  9:17         1:33:06 
        4   154 Paul Ferguson          54 Evansville           IN    8   13:43    3   50:10  19.1    2:13    1   27:09  8:46         1:33:13 
        5   130 Andrew Dix             30 Olmsted Falls        OH    5   12:20    6   52:37  18.2    1:26    8   29:17  9:27         1:35:39 
        6   637 Rob Zelch              41 Akron                OH   16   16:09    2   49:47  19.3    3:04    3   28:31  9:12         1:37:30 
        7   432 Michael Salinger       47 Mentor               OH    4   11:57    7   54:25  17.6    1:26    9   30:09  9:44         1:37:56 
        8   463 Corey Sievers          32 Cleveland            OH    1   11:20   11   57:07  16.8    1:07   11   30:28  9:50         1:40:01 
        9   158 Jeff Finn              34 Oak Harbor           OH   15   15:59    8   56:14  17.1    1:51   17   33:22 10:46         1:47:24 
       10    63 Steven Browning        27 Cincinnati           OH    2   11:31   15 1:01:43  15.6    1:16   18   33:53 10:56         1:48:22 
       11    45 Frank Bigowsky         33 Youngstown           OH   25   18:53   10   57:07  16.8    0:35   14   32:22 10:27         1:48:55 
       12   157 James Finn             36 York                 PA   10   14:48   16 1:02:17  15.4    2:34   12   31:04 10:02         1:50:42 
       13    96 Mark Conley            28 Columbia Sta         OH   26   20:43    9   56:31  17.0    1:27   21   35:20 11:24         1:53:59 
       14    62 David Brown            25 Oberlin              OH   23   17:42   21 1:05:31  14.7    2:25    7   29:01  9:22         1:54:37 
       15   566 Lee Zickel             36 Cleveland Heights    OH   14   15:42   23 1:06:50  14.4    1:54   13   31:54 10:18         1:56:19 
       16   345 Tim McManamon          34 Northfield           OH   24   18:47   12   58:44  16.3    1:49   25   37:22 12:04         1:56:40 
       17   142 Matt Eck               30 Cleveland            OH   19   17:04   22 1:06:46  14.4    3:09   10   30:17  9:47         1:57:14 
       18   241 Darren Ingham          34 Avon Lake            OH   28   25:16   14 1:00:03  16.0    3:17    5   28:42  9:16         1:57:17 
       19   385 Keith Owen             50 Lakewood             OH   13   15:09   13   59:37  16.1    2:20   27   40:30 13:04         1:57:34 
       20   597 Charles Neidbalson     42 Independence         OH   18   16:38   19 1:03:52  15.0    1:49   22   36:02 11:38    2:00 2:00:20 
       21   371 Mark Nelson            43 North Ridgeville     OH   21   17:13   17 1:02:35  15.3    2:26   24   37:10 12:00    2:00 2:01:22 
       22   593 Matthew Clark          38 Austin               TE   22   17:31   24 1:08:38  14.0    1:42   20   35:15 11:23         2:03:04 
       23   311 Jake Lydey             34 Broadview Hieghts    OH   12   15:04   26 1:13:08  13.1    2:12   16   32:57 10:38         2:03:20 
       24   607 Jay Phillips           42 Strongsville         OH   17   16:22   27 1:14:39  12.9    1:09   15   32:25 10:28         2:04:34 
       25   662 Chris McNulty          39                            9   13:52   18 1:03:21  15.2    2:31   28   46:34 15:02         2:06:17 
       26    75 Kevin Carr             50 Columbus             OH   20   17:06   20 1:04:42  14.8    4:25   26   40:10 12:58         2:06:21 
       27   103 Michael Cox            34 Youngstown           OH   27   21:41   25 1:09:53  13.7    0:31   19   35:00 11:18         2:07:03 
       28   257 Patrick Keller         24 Lakewood             OH   11   14:50   28 1:16:02  12.6    2:53   23   36:57 11:55         2:10:40 
       29   265 Vince Ketterer         35 Strongsville         OH                                           29 2:01:48 39:18         2:26:18 
    
    FEMALE RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   526 Super Moms                     Kirtland             OH    4   10:57    1   53:28   9.0    0:11    3   29:47 19:51         1:34:21 
        2   643 Team Gals                                                 1    9:30    2 1:01:41   7.8    0:12    4   30:38 20:25         1:42:00 
        3   192 Ccf Pediatric Echo             Rocky River          OH                                                                    1:46:00 
        4   465 Fsd                            Parma                OH    7   16:14    3 1:04:32   7.4    0:13    2   28:48 19:12         1:49:46 
        5   412 Team Ack!                      Lakewood             OH    2   10:42    4 1:04:48   7.4    0:52    7   39:26 26:17         1:55:47 
        6   558 Team Tyler 2                   Olmsted Falls        OH    6   15:27    5 1:11:53   6.7    0:14    5   32:22 21:35         1:59:54 
        7   270 Team Tyler_kirkpatrick         Brunswick            OH                                            9 1:50:27 73:38         2:04:27 
        8   201 Team Dawud #2                                             3   10:51    7 1:25:03   5.6    3:52    6   36:17 24:11         2:16:02 
        9   487 3 For Team Benjamin            Cleveland            OH    5   11:05    6 1:23:34   5.7    1:13    8   44:22 29:35         2:20:12 
       10   190 Golonka Girls For Myles        Strongsville         OH    8   17:39    8 2:02:32   3.9    0:15    1   28:31 19:01         2:48:55 
    
    MALE RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   515 Sprinting For Elsie            Shaker Heights       OH    1    9:00    1   51:43   9.3    0:21    2   21:46 14:31         1:22:48 
        2   181 1-2-1 Power For Elsie          Cleveland Heights    OH    3   10:35    3   55:13   8.7                                    1:28:15 
        3   394 Awesome                        Broadview Hts        OH    2    9:29    4 1:01:33   7.8    0:11    1   18:45 12:30         1:29:57 
        4    90 We Just Do It                  Strongsville         OH    7   19:37    2   51:51   9.3    0:24    6   38:55 25:57         1:50:46 
        5   277 Brecksville Bees               Brecksville          OH    5   11:17    5 1:16:48   6.2    0:13    3   28:54 19:16         1:57:11 
        6   500 Team Dawud #1                                             4   10:54    6 1:24:59   5.6    3:53    5   36:18 24:12         2:16:03 
        7   191 Golonka Guys For Myles         Strongsvillle        OH    6   17:43    7 1:37:15   4.9    0:26    4   31:50 21:14         2:27:13 
    
    COED RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   315 Empowering Elsie               Cleveland Heights    OH    5   10:45    2   52:19   9.2    0:16    5   27:10 18:07         1:30:28 
        2   208 Grove Family                   Cleveland            OH                                   50:27   13   29:13 19:29         1:31:08 
        3   141 Dave Eaton                     Bay Village          OH    3   10:10    3   53:11   9.0    2:15    4   25:47 17:12         1:31:21 
        4    41 Team Elsie                                                2    9:42    1   52:17   9.2    1:04    6   27:26 18:18    2:00 1:32:28 
        5   294 Elsie's Determination          Cleveland Heights    OH    1    8:58    5   59:38   8.0    1:30    2   24:01 16:01         1:34:06 
        6   356 Nightstalkers For Elsie        Cleveland Heights    OH    4   10:32   10 1:01:42   7.8    0:15    1   21:49 14:33         1:34:16 
        7   423 The Rid-Roars                  Devon                PA                                   57:47   11   28:25 18:57         1:36:05 
        8   175 Hsb For Elsie                  Cleveland Heights    OH    6   11:46   11 1:01:44   7.8    0:27    3   25:00 16:40         1:38:55 
        9   473 Twice Removed                  Avon                 OH   13   15:56    4   55:26   8.7    0:47    9   27:38 18:25         1:39:45 
       10   366 Energizer For Elsie                                       9   13:03    6 1:00:15   8.0    0:15   12   28:53 19:16         1:42:25 
       11   489 S.S. Myles                     Westerville          OH   14   16:10    9 1:01:23   7.8    1:01   14   29:14 19:29         1:47:46 
       12   331 Golden Riders                  Fairview Park        OH   15   16:35    7 1:00:31   7.9    0:54   16   30:22 20:15         1:48:21 
       13   342 Cleveland Rocks For Elsie      Cleveland Heights    OH                                   51:00   22   48:18 32:12         1:49:00 
       14   419 Team Benjamin-Roberts          Youngstown           OH                                                                    1:50:35 
       15   478 3'S Company                    South Euclid         OH   16   17:51   12 1:04:07   7.5    1:13    8   27:35 18:24         1:50:45 
       16    17 Hurry Up Fatty!                Cleveland            OH   18   23:08    8 1:01:16   7.8    0:18   10   28:18 18:52         1:52:58 
       17    98 Team Benjamin-Conti            New Castle           PA                                 1:06:12   19   36:00 24:00         1:57:57 
       18   300 Team Lee For Myles             Mason                OH   10   13:13   13 1:08:17   7.0    1:49   20   39:16 26:11         2:02:33 
       19    18 Aswad X 3                      Strongsville         OH   12   15:51   14 1:17:20   6.2    0:57   17   30:28 20:19         2:04:35 
       20   107 Keep Going For Elsie           Cleveland Heights    OH    7   12:17   17 1:32:51   5.2    0:22    7   27:35 18:23         2:13:03 
       21   263 3 A.D.                         Dublin               OH   17   18:41   15 1:25:44   5.6    0:16   15   29:56 19:57         2:14:35 
       22   106 Team Emily                     Madison              OH   11   14:55   16 1:27:37   5.5    1:48   18   32:25 21:37         2:16:43 
       23   352 Team Julia                     Broadview Heights    OH    8   12:58   18 1:38:47   4.9    5:02   21   44:28 29:39         2:41:14 
    
    CORP RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   548 Millers                        Cleveland            OH    1   10:37    1   55:35   8.6    0:23    1   27:37 18:25         1:34:11 
    
    FEMALE AGE GROUP:  14 & Under
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   633 Elizabeth Kinnen       12 Strongsville         OH    1   15:59    1 1:22:03  11.7    4:36    1   36:36 11:49         2:19:13 
    
    MALE AGE GROUP:  14 & Under
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   283 Mark Krusinski         12 Brecksville          OH    1   11:06    1 1:07:20  14.3    0:43    1   32:36 10:31         1:51:43 
    
    FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1    61 Kelly Brittan          18 New Albany           OH    1   12:31    1 1:02:15  15.4    1:38    1   31:00 10:00         1:47:22 
        2   621 Sarah Rea              16 Twinsburg            OH    2   14:54    2 1:18:31  12.2    1:52    2   36:15 11:42         2:11:32 
    
    MALE AGE GROUP:  15 - 19
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   279 Alex Kovalik           18 Aurora               OH    3   12:11    1   46:13  20.8    0:30    4   23:24  7:33         1:22:16 
        2   509 Jacob Toole            19 Lakewood             OH    1   11:45    3   51:08  18.8    0:59    1   19:10  6:11         1:23:00 
        3   108 Patrick Cully          18 Olmsted Twp.         OH    2   11:54    2   50:33  19.0    0:56    3   21:44  7:01         1:25:06 
        4   630 Jack Spillman          19 Chagrin Falls        OH    4   13:09    4   56:41  16.9    0:42    2   21:11  6:50         1:31:42 
        5   538 Thomas Watts           16 Shaker Heights       OH    5   16:46    5 1:03:54  15.0    1:31                            1:52:15 
    
    FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   405 Anna Rady              20 Strongsville         OH    1    9:23    2   53:11  18.1    0:28    2   25:48  8:20         1:28:47 
        2   237 Allison Hunter         24 Columbus             OH    8   11:47    1   51:43  18.6    1:35    7   27:38  8:55         1:32:42 
        3   187 Caitlin Glenn          21 Lisbon               OH    5   11:14    3 1:00:09  16.0    0:52    5   26:39  8:36         1:38:53 
        4   440 Katie Scherry          20 Rocky River          OH    2    9:36    4 1:00:18  15.9    1:31   10   28:19  9:08         1:39:42 
        5   650 Jenna Baker            21 Bellvue              OH    7   11:18   10 1:04:43  14.8    2:35    1   21:12  6:51         1:39:47 
        6   173 Heather Furman         24 Schenectady          NY    4   10:54    6 1:02:08  15.5    1:12    3   25:58  8:23         1:40:11 
        7   288 Kelly Lammers          23 Lakewood             OH    3   10:25    7 1:02:12  15.4    1:14   11   29:22  9:29         1:43:12 
        8   649 Kara Baker             22 Lakewood             OH    6   11:16   11 1:04:46  14.8    2:35    4   26:33  8:34         1:45:08 
        9   490 Maggie Sullivan        22 Columbus             OH    9   12:30    9 1:03:18  15.2    1:12   13   31:30 10:10         1:48:29 
       10   223 Lauren Heath           24 Parma                OH   13   13:45   12 1:05:44  14.6    1:17    9   28:18  9:08         1:49:03 
       11   401 Meredith Pretz-Anders  24 Shaker Heights       OH   16   14:48   13 1:05:49  14.6    1:23    6   27:07  8:45         1:49:07 
       12   112 Leah Degolia           24 Cleveland Heights    OH   10   13:20    8 1:02:29  15.4    1:10   15   32:26 10:28         1:49:25 
       13   498 Stephanie Tancous      24 Akron                OH   12   13:38   14 1:07:06  14.3    1:10    8   28:16  9:08         1:50:09 
       14   525 Ashley Virant          20 Mentor               OH   15   14:21    5 1:01:50  15.5    1:42   16   34:25 11:07         1:52:16 
       15   535 Caroline Wamelink      24 Cleveland Heights    OH   11   13:21   16 1:08:35  14.0    1:32   14   31:58 10:19         1:55:24 
       16     8 Chelsea Allen          24 Shaker Hts.          OH   14   13:56   18 1:15:44  12.7    1:14   12   30:21  9:48         2:01:13 
       17   362 Gina Mueller           20 Solon                OH   17   15:42   17 1:11:42  13.4    1:58   17   35:50 11:34         2:05:10 
       18   122 Nicole Dewitt          20 Lyndhurst            OH   18   18:55   15 1:07:24  14.2    3:21   18   39:29 12:44         2:09:07 
    
    MALE AGE GROUP:  20 - 24
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1     4 Nick Allburn           23 North East           PA    1    9:55    1   47:47  20.1    0:38    1   21:30  6:56         1:19:48 
        2    79 Adam Chaloupka         22 Northfield Center    OH    2   10:31    6   58:35  16.4    0:42    3   24:52  8:02         1:34:40 
        3   330 Brandon Marx           22 Colleyville          TX    7   15:25    3   55:41  17.2    1:08    2   23:29  7:35         1:35:41 
        4   218 Michael Harrington     20 Lakewood             OH    4   13:05    4   57:04  16.8    1:57    4   25:00  8:04         1:37:05 
        5   464 Rob Simon              24 Columbus             OH    6   14:22    2   54:39  17.6    1:08    9   27:03  8:44         1:37:11 
        6    76 Ben Carro              23 North Canton         OH    5   13:56    8 1:00:57  15.8    0:47    6   25:29  8:14         1:41:08 
        7   452 Kenneth Shaw           23 Berea                OH   11   16:56    7   58:48  16.3    1:18    5   25:22  8:11         1:42:23 
        8   349 Daniel Michaels        20 Lakewood             OH   13   18:39    5   57:30  16.7    2:36    7   26:33  8:34         1:45:17 
        9   396 Danny Pho              23 Cleveland            OH    3   12:16   13 1:09:02  13.9    0:40    8   27:02  8:43         1:48:58 
       10   653 Michael Eppich         22 Shaker Hills         OH   12   18:20    9 1:02:13  15.4    0:49   12   28:09  9:05         1:49:30 
       11   554 Kyle Wolff             21 Medina               OH    9   16:54   10 1:03:29  15.1    1:25   10   27:59  9:02         1:49:46 
       12    78 Adam Carver            21 Medina               OH   10   16:54   11 1:03:29  15.1    1:22   11   28:01  9:03         1:49:46 
       13   441 Mark Schierholt        23 Lima                 OH    8   16:01   12 1:04:53  14.8    1:09   13   33:15 10:44         1:55:16 
    
    FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   139 Katie Dunton           28 Cleveland            OH    8   12:18    1   52:46  18.2    1:02    1   23:49  7:41         1:29:54 
        2   348 Margaret Meyer         28 Columbus             OH   12   13:23    2   55:43  17.2    0:49    3   25:57  8:23         1:35:51 
        3   472 Melissa Spigutz        29 Cleveland Heights    OH   15   14:31    3   56:06  17.1    1:24    2   25:27  8:13         1:37:27 
        4   320 Megan Marchal          28 Columbus             OH    9   12:26    8 1:00:19  15.9    0:59    9   29:05  9:23         1:42:48 
        5   231 Kristine Hoke          26 Athens               OH    1   10:36   15 1:03:44  15.1    0:48    8   29:00  9:22         1:44:07 
        6    51 Nicole Bowers          29 Dublin               OH   21   16:29    5   59:09  16.2    2:05    5   27:00  8:43         1:44:42 
        7   550 Emily Winders          25 Lakewood             OH    5   12:07   16 1:04:36  14.9    1:19    7   27:53  9:00         1:45:53 
        8   410 Rebecca Repasky        25 Maple Heights        OH    3   11:45    6   59:47  16.1    1:50   20   33:30 10:49         1:46:50 
        9   450 Katie Settle           26 Lakewood             OH    7   12:17   12 1:01:31  15.6    1:13   17   32:51 10:36         1:47:49 
       10   439 Jamie Schell           26 Washington           DC   10   12:35   11 1:01:09  15.7    1:54   18   32:53 10:37         1:48:30 
       11   137 Holly Duff             27 Stow                 OH    2   10:40   14 1:03:15  15.2    1:13   24   35:17 11:23         1:50:24 
       12   240 Mary Hutson            28 Cuyahoga Falls       OH   22   16:54   18 1:05:45  14.6    1:08    4   26:42  8:37         1:50:29 
       13   512 Alisha Travelpiece     29 Cohoes               NY   20   16:29    9 1:00:29  15.9    0:55   19   33:18 10:45         1:51:09 
       14    39 Jeanette Becker        28 Broadview Heights    OH   27   19:24    4   58:55  16.3    1:47   13   31:07 10:03         1:51:13 
       15   184 Beth Gillin            29 Boardman             OH    6   12:16   17 1:05:22  14.7    2:09   14   31:34 10:11         1:51:19 
       16   287 Melissa Lambert        28 Clevleand            OH   17   15:39    7   59:57  16.0    1:16   22   34:07 11:01    2:00 1:52:58 
       17   359 Kristy Morse           27 Lakewood             OH    4   12:00   27 1:13:35  13.0    0:59   11   29:26  9:30         1:55:58 
       18   425 Kym Rokas              27 Brunswick            OH   16   14:41   23 1:10:52  13.5    2:58    6   27:38  8:55         1:56:07 
       19   198 Louise Grandominico    28 Galena               OH   24   17:25   19 1:07:15  14.3    1:51   12   29:41  9:35         1:56:10 
       20   505 Traci Tigue            28 Cleveland            OH   14   13:59   13 1:01:37  15.6    1:31   27   39:40 12:48         1:56:46 
       21   206 Christina Grimmer      28 Westlake             OH   30   24:24   10 1:01:00  15.7    2:03   10   29:10  9:25    2:00 1:58:35 
       22    86 Liz Clapacs            29 Columbus             OH   19   16:26   21 1:08:55  13.9    2:21   16   32:51 10:36         2:00:32 
       23    95 Emily Conant           27 Lansing              MI   23   17:14   22 1:09:44  13.8    2:28   15   31:58 10:19         2:01:23 
       24   335 Molly McCarthy         28 Cleveland            OH   11   12:38   28 1:16:57  12.5    1:20   21   33:35 10:50         2:04:28 
       25   449 Natalie Scott          27 Parma                OH   13   13:36   26 1:13:31  13.1    1:30   26   37:41 12:10         2:06:16 
       26   528 Rachel Vodicka         26 Mentor               OH   18   16:24   20 1:07:25  14.2    2:37   28   39:59 12:54         2:06:23 
       27   202 Meghann Green          29 Wickliffe            OH   28   20:26   24 1:10:54  13.5    1:11   23   35:12 11:21         2:07:41 
       28   261 Emmalisa Kennedy       28 Mantua               OH   25   17:40   25 1:10:57  13.5    3:36   29   41:25 13:22         2:13:35 
       29   162 Natalie Forman         25 Seven Hills          OH   26   18:06   29 1:21:15  11.8    1:28   25   37:29 12:06         2:18:17 
       30   568 Jamie Zigterman        29 Simi Valley          CA   29   20:38   30 1:24:16  11.4    2:12   30   44:36 14:23         2:31:39 
    
    MALE AGE GROUP:  25 - 29
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1    36 Matt Batzel            28 Parma                OH    6   13:13    1   44:21  21.6    0:46    4   23:22  7:33         1:21:42 
        2   615 Jamie Kish             27 Cleveland            OH    1    8:57    3   49:24  19.4    0:51    5   23:28  7:35         1:22:39 
        3   260 Michael Kennedy        28 Mantua               OH    4   10:44    2   49:23  19.4    1:24    1   22:10  7:09         1:23:41 
        4   183 Chris Gillin           29 Boardman             OH    3    9:45    4   51:02  18.8    1:18    6   24:43  7:59         1:26:46 
        5   321 Todd Marchal           27 Columbus             OH   11   14:25    5   51:10  18.8    1:05    2   22:31  7:16         1:29:08 
        6   536 Kyle Wamelink          26 Chagrin Falls        OH    2    9:41   12   59:27  16.1                                    1:31:53 
        7   511 Bill Trask             28 Cleveland            OH    8   13:55    7   56:12  17.1    1:27    3   23:03  7:27         1:34:35 
        8   665 Robert Rennert         25 Columbus             OH   17   15:34    8   56:33  17.0    0:48    7   25:11  8:08         1:38:04 
        9   571 Matthew Milletich      29 Cleveland            OH    9   14:20    9   58:26  16.4    2:41    9   26:50  8:40         1:42:16 
       10   248 Luke Jones             29 Lakewood             OH   14   14:51   11   59:14  16.2    1:29    8   26:48  8:39         1:42:20 
       11   176 Brian Gedeon           28 Alexandria           VA   10   14:21    6   54:17  17.7    1:14   15   30:46  9:56    2:00 1:42:38 
       12   588 Christopher Dodd       27 Geneva               OH    5   12:56   16 1:00:46  15.8    1:10   12   28:24  9:10         1:43:14 
       13   424 Joe Rokas              27 Brunswick            OH   19   17:09   15 1:00:40  15.8    1:32   11   27:27  8:52         1:46:47 
       14   496 Ben Sutterlin          27 Painesville          OH   20   17:15   10   58:56  16.3    1:13   13   29:43  9:35         1:47:05 
       15   657 Matthew Salisbury      26 Willoughby Hills     OH   18   15:51   13 1:00:22  15.9    1:29   14   30:09  9:44         1:47:49 
       16   163 Jon Forman             26 Seven Hills          OH   12   14:38   20 1:05:41  14.6    1:05   10   27:11  8:47         1:48:34 
       17   160 Jonathan Fischer       26 Rocky River          OH   16   15:33   17 1:00:50  15.8    0:40   17   32:54 10:37         1:49:55 
       18   185 Andrew Gillin          26 Wallingford          PA   13   14:40   18 1:01:08  15.7    1:37   18   33:13 10:43         1:50:36 
       19   483 Nicholas Stoiber       27 Cuyahoga Falls       OH    7   13:53   14 1:00:24  15.9    1:55   20   35:58 11:37         1:52:09 
       20   126 Michael Dimas          29 Cleveland            OH   15   14:51   19 1:01:54  15.5    1:33   19   34:20 11:05         1:52:36 
       21   221 Joseph Hayduk          27 Fairview Park        OH   21   21:40   21 1:06:03  14.5    1:52   16   31:42 10:14         2:01:16 
    
    FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   172 Amanda Frost           31 Columbiana           OH    1    9:00    1   45:37  21.0    0:51    1   23:30  7:35    2:00 1:20:55 
        2   350 Erin Mickey            30 South Euclid         OH    3    9:53    2   50:25  19.0    1:01    2   23:52  7:42         1:25:09 
        3   446 Heidi Schmid           30 Chicago              IL    4   10:07    4   52:41  18.2    1:11    4   25:02  8:05         1:29:00 
        4   407 Adrienne Rapp          31 Westlake             OH    8   12:20    3   51:08  18.8    1:28    5   26:10  8:27         1:31:04 
        5   495 Meri Surdoval-Fetkovi  30 Avon                 OH    2    9:02    8   57:20  16.7    1:12    8   26:53  8:41         1:34:25 
        6   368 Rachel Napolitano      31 Cleveland            OH    9   12:36    7   56:25  17.0    1:14    3   24:26  7:53         1:34:40 
        7   377 Dana Novotny           30 North Ridgeville     OH    6   11:35    9   57:35  16.7                                    1:34:59 
        8   253 Heather Kauffmann      31 Copley               OH    5   10:38   13   59:13  16.2    1:22   10   28:45  9:17         1:39:56 
        9   517 Suzy Urlage            33 Loveland             OH   14   15:27    5   55:42  17.2    2:15    9   27:16  8:48         1:40:38 
       10   485 Elizabeth Stratman     31 Washington           DC   11   13:14    6   55:49  17.2    1:04   12   32:57 10:38         1:43:03 
       11   338 Stacey McDevitt        31 Perrysburg           OH   16   16:41   12   59:13  16.2    2:25    6   26:12  8:27         1:44:29 
       12   128 Erin Dipaola           31 Chicago              IL   12   14:59   10   57:44  16.6    1:42   11   31:46 10:15         1:46:09 
       13    66 Trisha Bush            33 St. Clairsville      OH    7   11:51   15 1:08:07  14.1    0:56    7   26:16  8:29         1:47:08 
       14   553 Jessica Witt           32 Cleveland            OH   10   12:57   14 1:01:34  15.6    1:15   14   32:58 10:38         1:48:42 
       15   113 Stephanie Deline       31 Cleveland Heights    OH   17   16:58   16 1:11:49  13.4    1:04   13   32:58 10:38         2:02:47 
       16   109 Kristin Dailey         33 Shaker Heights       OH   15   15:50   19 1:12:04  13.3    3:07   15   34:51 11:15         2:05:52 
       17   233 Amy Hoover             33 Strongsville         OH   18   34:34   18 1:11:54  13.4   13:07   17   36:46 11:52         2:36:20 
       18   324 Kristina Marker        30 Chardon              OH   13   15:10   11   58:33  16.4   45:53   16   36:45 11:52         2:36:20 
       19   165 Sarah Fox              30 Cleveland Heights    OH   20   34:39   20 1:23:22  11.5    1:36   18   43:00 13:53         2:42:36 
       20   384 Amy Okuma              34 Avon Lake            OH   19   34:38   17 1:11:52  13.4   13:07   19   43:01 13:53         2:42:36 
    
    MALE AGE GROUP:  30 - 34
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   638 Robert Bryan           31 Twinsburg            OH    2   10:40    3   46:36  20.6                                    1:19:38 
        2   414 David Riepenhoff       32 Westerville          OH    7   12:05    2   46:04  20.8    1:16    7   24:41  7:58         1:24:04 
        3   567 Joshua Zielaskiewicz   32 Cleveland            OH    3   11:01    4   48:49  19.7    0:41    4   24:04  7:46         1:24:33 
        4    13 Joel Anderson          33 Columbus             OH    4   11:12    9   52:22  18.3                                    1:25:10 
        5   178 Matthew Geis           32 Ravenna              OH   10   13:10    1   45:13  21.2    1:06    9   26:04  8:25         1:25:31 
        6   258 Scott Kelley           30 Powell               OH    9   12:58    5   49:29  19.4    0:52    3   24:02  7:46         1:27:19 
        7   305 Zachary Lewis          33 Cleveland            OH   12   14:31    6   50:48  18.9    1:06    1   21:36  6:58         1:27:59 
        8   354 Josh Mitchell          32 Stow                 OH    5   11:44    7   51:28  18.7    0:40    6   24:38  7:57         1:28:29 
        9   667 Brian Potter           32 Egg Harbor           NJ    8   12:26   11   56:47  16.9    1:28    2   22:07  7:08         1:32:46 
       10   167 Andy Francis           30 Cleveland            OH   11   13:34    8   52:08  18.4    0:34   12   27:22  8:50         1:33:36 
       11   155 Mark Fetkovich         31 Avon                 OH    1   10:35   13   58:59  16.3    1:07    8   25:41  8:18         1:36:21 
       12   648 Nicholas Tierney       31 Powell               OH   15   15:28   12   57:21  16.7    1:02    5   24:26  7:53         1:38:16 
       13    89 Rob Cole               34 Medina               OH    6   11:47   17 1:03:40  15.1    1:57   11   27:14  8:47         1:44:37 
       14   493 Bruce Summerfield      33 Blackwood            NJ   13   15:01   14 1:00:00  16.0    3:04   14   27:52  9:00         1:45:56 
       15   594 Patrick Clark          32 Akron                OH   16   15:46   15 1:02:01  15.5    1:25   13   27:52  9:00         1:47:01 
       16    92 Nathan Coleman         30 Brunswick            OH   20   18:42   10   55:24  17.3    1:37   16   32:28 10:29         1:48:10 
       17   631 Douglas Chudy          30 Rocky River          OH   14   15:27   19 1:07:02  14.3    0:46   10   26:05  8:25         1:49:19 
       18   304 Michael Leroy          33 Chagrin Falls        OH   19   18:14   18 1:05:42  14.6    1:07   15   28:29  9:12         1:53:31 
       19   524 Daniel Vincent         33 Akron                OH   17   15:50   16 1:02:38  15.3    1:49   17   32:29 10:29    2:00 1:54:45 
       20   434 Scott Sandusky         34 Medina               OH   21   19:12   21 1:10:24  13.6    3:26   18   36:07 11:39         2:09:08 
       21   203 Lance Green            31 Wickliffe            OH   22   25:40   20 1:08:16  14.1    2:25   19   36:21 11:44         2:12:41 
       22   323 Stephen Marietti       30 Kent                 OH   18   18:06   23 1:20:01  12.0    1:54   21   39:02 12:36         2:19:02 
       23   402 Daniel Price           30 Lakewood             OH   23   39:35   22 1:11:35  13.4   13:26   20   36:45 11:52         2:41:20 
    
    FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   599 Kerry Flynn            36 Cuyahoga Falls       OH    1    9:37    1   48:41  19.7    0:46    1   22:39  7:19         1:21:41 
        2   365 Nicole Mullins         37 Lake Milton          OH    3   11:29    3   52:15  18.4    1:27    3   25:05  8:06         1:30:15 
        3   497 Laurene Sweet          39 Euclid               OH    2   10:49    4   54:22  17.7    0:54    2   24:20  7:51         1:30:24 
        4   480 Susan Stevens          39 Rocky River          OH    4   11:50    2   51:39  18.6    0:52    6   27:54  9:00         1:32:13 
        5   420 Lori Robinson          39 Shaker Heights       OH    8   13:16   11 1:01:20  15.7    0:49    5   25:51  8:21         1:41:15 
        6   310 Kristin Ludwig         36 Hayden               ID    5   12:03    5   58:21  16.5    1:42   12   30:13  9:45         1:42:18 
        7   416 Sheryl Rini            35 Avon                 OH    9   14:18   12 1:01:20  15.7    1:24    4   25:25  8:12         1:42:27 
        8   131 Jenn Donaldson         37 Strongsville         OH    6   12:27   14 1:01:23  15.6    1:12    9   30:07  9:43         1:45:07 
        9   514 Nicky Turco            37 Shaker Heights       OH   10   14:19   10 1:00:46  15.8    1:30   13   30:58 10:00         1:47:32 
       10   453 Elizabeth Shaw         36 University Heights   OH   11   15:25   13 1:01:21  15.6    1:32    8   29:36  9:33         1:47:52 
       11    58 Kerri Breen            38 Pepper Pike          OH   12   16:14   15 1:02:22  15.4    1:09    7   29:18  9:27         1:49:02 
       12   474 Katie Spring           39 Shaker Heights       OH   14   16:20    9 1:00:33  15.9    1:56   14   32:14 10:24         1:51:03 
       13    43 Jan Berendsen          38 Westerville          OH   18   18:14    8 1:00:05  16.0    3:00   10   30:09  9:44         1:51:26 
       14   117 Kristen Demuth         39 Shaker Heights       OH    7   12:32   16 1:08:40  14.0    0:56   11   30:11  9:45         1:52:18 
       15   469 Shelli Snyder          36 Cleveland            OH   19   19:11    6   58:25  16.4    3:23   18   37:03 11:57         1:58:01 
       16   151 Kimberly Feeney        39 Brecksville          OH   16   17:10    7   59:45  16.1    1:46   19   40:32 13:05         1:59:11 
       17   458 Kammy Shuman           39 Parma                OH   13   16:19   19 1:13:13  13.1    0:59   16   35:16 11:23         2:05:45 
       18   547 Lynn Williams          35 Westlake             OH   17   18:08   17 1:10:55  13.5    1:50   20   41:23 13:21         2:12:14 
       19   343 Megan McMahon          37 Shaker Heights       OH   15   16:51   20 1:20:38  11.9    2:54   15   33:19 10:45    2:00 2:15:40 
       20   264 Suzi Ketterer          35 Strongsivlle         OH   20   34:33   18 1:11:55  13.3   13:06   17   36:46 11:52         2:36:19 
    
    MALE AGE GROUP:  35 - 39
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   292 Chris Latkovich        37 Solon                OH    8   11:57    1   43:48  21.9    0:39    1   20:39  6:40         1:17:01 
        2   386 Chad Palmer            36 Canton               OH    1    9:22    4   48:14  19.9    0:46    4   23:00  7:26         1:21:21 
        3   546 Brenden West           37 Savoy                IL    7   11:56    2   47:58  20.0    0:51    3   21:53  7:04         1:22:36 
        4   429 Ron Rzepecki           39 Erie                 PA    2    9:40    3   48:11  19.9    1:01    6   25:01  8:04         1:23:51 
        5   603 Jeffrey McIntosh       36 Chagrin Falls        OH    5   10:54    6   50:53  18.9    0:59    2   21:25  6:55    2:00 1:26:10 
        6   298 Brett Lawrence         37 Columbus             OH    6   11:26    5   50:42  18.9    0:52    8   26:19  8:30         1:29:19 
        7   556 Brad Wright            36 Nyack                NY    9   12:30   10   56:13  17.1    0:47    5   23:46  7:40         1:33:15 
        8    24 Judson Baker           35 Chicago              IL    3   10:20   11   56:43  16.9    1:17    7   26:02  8:24         1:34:21 
        9   557 Sean Wyrick            36 Olmsted Falls        OH   10   13:22    9   55:49  17.2    1:26    9   27:07  8:45         1:37:43 
       10   537 Jamie Warder           36 Macedonia            OH    4   10:42   13   59:34  16.1    0:53   13   29:18  9:27         1:40:25 
       11   301 Jason Leedy            36 Pepper Pike          OH   11   13:27   12   57:42  16.6    2:16   11   27:36  8:54         1:41:00 
       12     2 Joseph Agresta         39 Middleburg Hts.      OH   13   17:05    7   54:21  17.7    1:31   12   28:24  9:10         1:41:19 
       13   125 Bob Dimaiolo           38 Youngstown           OH   15   18:22    8   55:14  17.4    1:05   10   27:18  8:49         1:41:59 
       14   604 Karl Kleinert          36 Rocky River          OH   12   14:32   14 1:00:47  15.8    0:58   14   29:36  9:33         1:45:52 
       15   256 Bob Keeler             36 Parma Heights        OH   14   17:41   15 1:06:24  14.5    1:10   16   36:14 11:41         2:01:28 
       16   462 Keith Siegel           35 Chippewa Lake        OH   16   19:12   16 1:10:19  13.7    3:32   15   36:07 11:39         2:09:08 
       17   639 Scott Zickel           38 Medina               OH   17   20:43   17 1:25:19  11.3    0:43                                    
    
    FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   364 Lisa Muhlbach          40 Parma Heights        OH    3   10:50    1   53:51  17.8    1:16    2   27:15  8:48         1:33:11 
        2    21 Sharon Bach            41 Brecksville          OH                                           10 1:26:40 27:58         1:41:13 
        3   437 Kelly Scanlon          40 Fairbanks            AK    8   15:08    2   57:34  16.7    1:54    5   29:26  9:30         1:44:01 
        4   445 Julie Schlemmer        41 Cleveland Heights    OH    6   14:26    4 1:00:00  16.0    3:06    6   29:42  9:35         1:47:13 
        5   510 Stephanie Toole        44 Lakewood             OH    7   14:41    6 1:04:04  15.0    0:57    4   28:48  9:18         1:48:29 
        6   506 Megan Tobin-Jones      41 Los Angeles          CA    4   13:30    3   59:58  16.0    1:32    9   35:18 11:24         1:50:16 
        7   627 Heather Lyke           40                            2    8:19    8 1:13:07  13.1    1:17    3   27:38  8:55         1:50:20 
        8   668 Ingrid Tekieli         43 Chagrin Falls        OH    9   15:29    5 1:01:48  15.5    1:56    8   34:45 11:13    2:00 1:55:56 
        9   622 Mary Rea               43 Twinsburg            OH   10   16:18    7 1:11:09  13.5    2:34    1   26:53  8:41         1:56:53 
       10   618 Nancy Neff             44 Chicago              IL    1    6:31    9 1:19:31  12.1    1:48    7   33:35 10:50         2:01:25 
       11   140 Beth Eaton             43 Bay Village          OH    5   14:22                                                               
    
    MALE AGE GROUP:  40 - 44
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   545 Darren West            40 Tucson               AZ    3   10:06    2   46:28  20.7    0:34    2   23:22  7:32         1:20:28 
        2   357 Simon Moore            43 Dublin               OH    4   10:58    4   49:19  19.5    0:54    1   22:01  7:06         1:23:10 
        3   230 Tim Hofer              42 Chagrin Falls        OH    5   11:01    1   44:46  21.4    1:24    7   26:47  8:39         1:23:58 
        4   382 Mick O'Connor          43 Darlington           PA    1    9:43    3   49:07  19.5    0:58    3   24:17  7:50         1:24:03 
        5   415 Gary Ringle            40 Columbus             OH    8   12:12    7   52:08  18.4    0:58    8   27:02  8:43         1:32:20 
        6   504 Todd Thompson          40 Cleveland            OH   17   17:09    5   50:48  18.9    1:30    4   25:33  8:15         1:34:58 
        7   144 Paul Elenin            43 Chesterland          OH    9   12:16   11   55:32  17.3    1:19    6   26:02  8:24         1:35:08 
        8    69 Ray Cantrell           43 Olmsted Twp.         OH                                           22 1:22:13 26:32         1:35:33 
        9   507 Bret Tomford           40 Strongsville         OH   11   12:41    9   54:12  17.7    1:28   10   27:51  8:59         1:36:12 
       10   640 Mark Krusinski         44 Brecksville          OH    2    9:51   12   56:44  16.9    1:33   12   28:13  9:06         1:36:19 
       11   572 Spike McGee            44 Shaker Heights       OH   14   15:33    8   52:26  18.3    1:44   15   29:00  9:21         1:38:41 
       12   164 Jeffrey Fortuna        41 Mayfield Hts         OH   18   17:31    6   51:52  18.5    1:57   11   28:10  9:06         1:39:28 
       13    35 Mike Bates             40 University Heights   OH    7   11:57   14   58:01  16.5    1:57   13   28:14  9:07         1:40:07 
       14   669 Edward Tekieli         42 Chagrin Falls        OH   12   15:00   10   55:28  17.3    1:39   14   28:27  9:11         1:40:32 
       15   135 John Draves            41 Berea                OH   19   17:42   13   57:39  16.7    0:58    5   25:42  8:18         1:41:59 
       16   312 Dan Lydey              42 Toledo               OH   10   12:26   16   58:25  16.4    1:28   16   29:54  9:39         1:42:11 
       17   413 Kenneth Riedel         44 Copley               OH   15   16:13   17   58:26  16.4    2:07   18   31:32 10:11         1:48:18 
       18   527 Jaime Viteri           41 Chicago              IL    6   11:35   15   58:16  16.5    2:31   20   35:49 11:34    2:00 1:50:10 
       19   269 Rich Kirkpatrick       40 Brunswick            OH   20   19:58   18 1:00:03  16.0    2:26   19   33:34 10:50         1:55:59 
       20   353 Jeffrey Minnick        40 Broadview Hts        OH   16   16:33   21 1:09:07  13.9    2:12   17   30:48  9:56         1:58:40 
       21    34 Ben Baskin             41 University Heights   OH   21   27:48   20 1:04:23  14.9    2:44    9   27:21  8:50         2:02:15 
       22     6 Christopher Allen      43 Kirtland             OH   13   15:31   19 1:01:23  15.6    2:03   21   43:38 14:05         2:02:34 
    
    FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   644 Susan Dombrowski       45 North Royalton       OH    2   13:33    1   52:11  18.4    0:52    1   27:24  8:51         1:33:58 
        2   635 Mary Ann Krusinski     45 Brecksville          OH    1   11:33    2   56:18  17.1    1:57    2   28:32  9:13         1:38:18 
        3   404 Stacy Quinn            46 Cleveland Hts        OH    5   19:22    3 1:02:32  15.4    1:53    3   30:08  9:44         1:53:53 
        4   121 Lori Dewitt            48 Lyndhurst            OH    6   19:44    4 1:03:59  15.0    2:47    6   38:45 12:30    2:00 2:07:14 
        5   569 Jo Zucker              46 Shaker Hts           OH    3   16:23    6 1:16:52  12.5    1:07    4   33:01 10:40         2:07:22 
        6   555 Liz Woyczynski         48 Shaker Heights       OH    4   19:08    5 1:16:49  12.5    1:47    5   37:46 12:11         2:15:29 
    
    MALE AGE GROUP:  45 - 49
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   219 Marc Harrison          45 Shaker Hts           OH    3    9:41    1   43:15  22.2    0:43    1   21:30  6:56         1:15:08 
        2   220 Todd Hart              49 Copley               OH    5   11:38    2   43:16  22.2    0:43    2   21:59  7:06         1:17:35 
        3    28 Stephen Ban            47 Glenview             IL    1    9:11    3   45:16  21.2    0:41    4   23:54  7:43         1:19:01 
        4    73 John Cardone           45 Rocky River          OH    2    9:39    4   48:09  19.9    0:50    3   22:16  7:11         1:20:52 
        5   351 Ronald Mills           46 Birmingham           MI    7   13:10    6   52:37  18.2    1:22    8   27:50  8:59         1:34:58 
        6    88 Tim Cogan              49 Chagrin Falls        OH    4   11:30   10   56:15  17.1    1:41    6   27:42  8:56         1:37:08 
        7   271 Mike Klaasse           45 Broadview Heights    OH    6   13:02    7   53:37  17.9    0:23   14   31:35 10:12         1:38:36 
        8   577 Andrew Dyczkiewycz     49 Sagamore Hills       OH    8   13:22    9   56:07  17.1    1:09   10   28:16  9:07         1:38:51 
        9    10 Stephen Anderson       46 Strongsville         OH   11   14:51    8   55:36  17.3    2:00    5   27:21  8:50         1:39:47 
       10   625 Robert Olander         48 Rocky River          OH    9   13:42   14 1:03:15  15.2    1:46    9   28:14  9:07         1:46:56 
       11   421 Joseph Rogucki         45 Northfield           OH   12   16:16   11   58:26  16.4    2:06   13   30:18  9:47         1:47:05 
       12   455 David Shearman         46 Chesapeake           VA   15   19:02   12   58:30  16.4    2:09   12   28:59  9:21         1:48:38 
       13   457 Michael Shumaker       49 Wynnewood            PA   10   14:20   13 1:01:30  15.6    2:51   15   34:13 11:03         1:52:54 
       14   328 Arthur Maroscher       47 Salem                OH   13   16:31   15 1:07:54  14.1    0:44   11   28:42  9:16         1:53:49 
       15   660 Mark Brandt            46 Rocky River          OH   14   17:24    5   52:14  18.4    1:39    7   27:49  8:59                 
    
    FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   422 Stacey Rohrbeck        50 Devon                PA    2   15:12    1   55:55  17.2    0:52    1   26:27  8:32         1:38:25 
        2   215 Mary Hall              53 Bedford              IN    1   11:04    2 1:04:55  14.8    0:55    2   34:45 11:13         1:51:39 
        3   436 Saundra Willis         52 Los Angeles          CA    3   35:01    3 1:50:12   8.7    4:59    3   46:23 14:58         3:16:32 
    
    MALE AGE GROUP:  50 - 54
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   632 Douglas Owens          53 Chesterland          OH    2   12:23    1   47:57  20.0    1:12    1   22:44  7:20         1:24:15 
        2    48 Gregory Blatnik        54 Strongsville         OH    1   11:47    3   51:24  18.7                                    1:28:27 
        3   329 Terry Marquard         53 North Royalton       OH    4   15:36    2   48:20  19.9    1:23    3   25:25  8:12         1:30:42 
        4   477 George Stelmaschuk     51 Broadview Heights    OH    5   17:03    4   53:18  18.0    0:45    4   27:39  8:55         1:38:44 
        5   576 Dan Kovijanich         50 Richmond Heights     OH    8   17:48    5   57:11  16.8    1:49    2   24:52  8:02         1:41:38 
        6   390 Vern Patterson         50 Solon                OH    6   17:05    7 1:05:18  14.7    1:13    5   28:37  9:14         1:52:12 
        7   532 Steve Walcoff          50 Strongsville         OH    7   17:25    6   59:01  16.3    2:46    6   36:00 11:37         1:55:11 
        8   656 Michael Settonni       50 Middlboro            OH    3   14:48    8 1:08:14  14.1    1:30    7   39:23 12:43         2:03:55 
    
    FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   431 Mary Pat Salcedo       56 Poland               OH    1   14:24    1   57:58  16.6    0:53    1   28:59  9:21         1:42:12 
        2    64 Ellen Buchner          58 Beachwood            OH    2   17:39    2 1:09:30  13.8    3:15    2   33:20 10:45         2:03:43 
    
    MALE AGE GROUP:  55 - 59
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   168 Philip Friedman        56 Erie                 PA    1    8:38    1   45:46  21.0    0:41    1   21:41  7:00         1:16:45 
        2   606 Marc Byrnes            55 Hunting Valley       OH    3   12:34    6 1:01:11  15.7    0:28    3   30:43  9:55         1:44:56 
        3   133 William Donlon         56 Dearborn             MI    7   16:29    2   54:48  17.5    1:47    5   32:04 10:21         1:45:07 
        4   451 Brien Shanahan         56 Pepper Pike          OH    4   14:19    3   56:02  17.1    1:40    7   35:05 11:19         1:47:05 
        5   280 Donald Kral            55 Shaker Heights       OH    6   15:46    4   56:53  16.9    2:31    6   34:02 10:59         1:49:09 
        6   127 Daniel Dimas           57 Waterville           OH    5   15:28    7 1:05:23  14.7    1:19    4   30:45  9:55         1:52:52 
        7   361 Larry Mueller          55 Solon                OH    8   18:47    5   58:56  16.3    2:36    8   39:53 12:52         2:00:10 
        8    20 Joel Axelrod           59 Univ. Hts            OH    9   27:52    8 1:07:03  14.3    3:42    2   27:49  8:59         2:06:24 
        9    54 Randall Brandt         57 Union                KY    2   11:56                                                               
    
    FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  60 - 64
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   614 Peter Dyczkiewycz      62 Cleveland            OH    2   14:50    1   54:20  17.7    1:40    1   25:37  8:16         1:36:25 
        2   291 Stuart Lasher          63 Greenwood Village    CO    1   13:24    3 1:04:31  14.9    2:03    3   36:01 11:37         1:55:57 
        3   238 Dett Hunter            60 Mentor               OH    3   23:14    2 1:02:00  15.5    3:07    2   35:03 11:19         2:03:23 
    
    FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  65 - 69
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   544 Richard West           68 Youngsville          PA    1   22:40    1 1:12:39  13.2    2:07    1   44:51 14:28         2:22:15 
    
    
    Email info@premierraces.com with any timing questions.