•  

    Olympic Triathlon Overall Results

     

    Email info@premierraces.com with any timing questions.

     

     

    Email info@premierraces.com with any timing questions.
    
    FEMALE ELITE 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   663 Jennifer Spieldenner   23 Findlay              OH    1   20:25    1 1:10:04  20.6    0:45    1   41:48  6:45         2:13:00 
        2   381 Colleen O'Connor       30 Alexandria           VA    2   23:09    2 1:15:26  19.1    0:53    2   43:48  7:04         2:23:15 
    
    MALE ELITE 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   580 Jared Woodford         26 Lakewood             OH    1   19:52    1 1:00:48  23.7    0:57    2   36:42  5:56         1:58:17 
        2   317 Matthew Mangen         26 Marysville           OH    2   20:57    3 1:05:02  22.1    0:56    3   38:38  6:14         2:05:33 
        3    37 Aj Baucco              23 Cleveland Heights    OH    3   22:45    2 1:04:47  22.2    2:48    1   35:57  5:48         2:06:17 
        4   417 J. Ritterbeck          36 Goleta               CA    4   23:57    4 1:06:29  21.7    1:06    4   42:11  6:49         2:13:41 
        5   611 Brian Sindelar         32 Rocky River          OH    5   43:08    5 1:39:21  14.5    1:07    5 1:04:01 10:20         3:27:36 
    
    ATHENA DIV 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    CLYDESDALE DIV 
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   591 Mike Minnick           35 Avon Lake            OH    4   39:39    2 1:15:33  19.1    2:27    1   58:51  9:30         2:56:28 
        2   503 Steven Thompson        38 North Royalton       OH    7   43:32    1 1:12:18  19.9    1:44    2 1:00:42  9:48         2:58:13 
        3    60 Matt Briggs            28 Olmsted Falls        OH    3   39:10    3 1:21:56  17.6    1:06    4 1:02:03 10:01         3:04:14 
        4   245 Christopher Jarc       25 Mentor               OH    5   40:22    6 1:27:27  16.5    2:33    3 1:01:15  9:53         3:11:36 
        5   336 Drew McCollum          31 Olmsted Twp          OH    6   41:07    4 1:25:14  16.9    3:25    5 1:02:42 10:07         3:12:27 
        6   540 Steven Welch           29 Cleveland            OH    2   37:31    5 1:26:24  16.7    1:59    7 1:08:13 11:01         3:14:06 
        7   102 Matthew Cox            36 Avon                 OH    1   33:08    9 1:41:42  14.2    3:08    9 1:17:44 12:33         3:35:40 
        8   519 Anthony Vangelos       35 Lakewood             OH   10   54:42    7 1:36:42  14.9    3:22    6 1:06:43 10:46         3:41:27 
        9    67 Bret Callentine        40 Lakewood             OH    8   44:50   10 1:43:12  14.0    4:08    8 1:14:09 11:58         3:46:17 
       10   118 David Dennis           50 Cleveland            OH   11   58:06    8 1:39:21  14.5    3:36   10 1:18:57 12:44         4:00:00 
       11    53 Jim Brady              40 Shaker Heights       OH    9   49:49                                                               
    
    FEMALE RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   274 Iron Maidens                   Chicago              IL    1   27:33    1 1:16:21  18.9    0:22    2 1:05:06 10:30         2:49:21 
        2   229 Tri-Namic Duo                  St. Petersburg       FL    2   40:26    2 1:25:07  16.9    0:14    1 1:02:38 10:07         3:08:24 
    
    MALE RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   278 Donkey                         Willoughby           OH    2   24:42    1 1:09:03  20.9    0:11    4   45:59  7:25         2:19:53 
        2    16 East Fairfax                   Cleveland Heights    OH    1   23:01    2 1:14:28  19.3    0:15    3   44:30  7:11         2:22:12 
        3    47 Nala's Warriors                Bethlehem            PA    5   35:41    4 1:25:18  16.9    0:12    5   47:10  7:37         2:48:21 
        4    85 Team Myles                     Columbia Station     OH    4   31:08    3 1:23:51  17.2    1:07    7   59:44  9:38         2:55:48 
        5   210 Shpilkes                       Solon                OH                                 1:27:34    6   52:49  8:32         2:56:32 
        6   378 Nowels Family                  Newbury              OH    6   48:28    5 1:42:38  14.0    0:18    2   41:04  6:38         3:12:26 
        7    26 Witness                        Northfield           OH    3   30:12    6 1:52:21  12.8    0:13    1   29:46  4:48                 
    
    COED RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   565 Elsie's Strength                                          9   28:34    1 1:04:01  22.5    0:11    2   36:16  5:51         2:09:00 
        2   246 The Goofballs                  Hudson               OH    4   24:27    3 1:09:14  20.8    0:12    3   45:33  7:21         2:19:25 
        3   341 Team Julia Sankovic            Westlake             OH    7   27:29    8 1:20:58  17.8    2:12    1   32:05  5:11         2:22:43 
        4   391 Tri-J                          Twinsburg            OH   10   29:54    2 1:07:25  21.4    0:12    4   47:38  7:41         2:25:08 
        5   383 Team O'connor                  Rocky River          OH    2   22:52    6 1:19:55  18.0                                    2:36:04 
        6   409 Team Schnitzel                 Cleveland Heights    OH    8   28:16    5 1:14:15  19.4    0:15   11   54:50  8:51         2:37:34 
        7   475 Overrated Iii                  Brunswick            OH    6   24:55    7 1:20:11  18.0    0:12    5   52:45  8:31         2:38:02 
        8   375 Team Elsie/hope3               Westlake             OH    5   24:52   10 1:22:43  17.4    0:13    6   52:52  8:32         2:40:40 
        9   539 Team Tripod                    Cleveland            NY   14   33:14    4 1:09:29  20.7    0:17   13   57:49  9:20         2:40:48 
       10   243 Elsie's Courage                Solon                OH   12   30:35   11 1:25:00  16.9    0:13    8   53:58  8:43         2:49:45 
       11   373 La Vida Loco                   Mentor               OH                                 1:20:39    7   53:36  8:39         2:55:19 
       12   282 Something's Jigglin            Cuyahoga Falls       OH   13   30:42   13 1:35:54  15.0    0:12    9   54:22  8:47         3:01:08 
       13   393 Energizer Bunny For Elsie      Cleveland Heights    OH    3   24:02   14 1:41:38  14.2    0:17   12   55:52  9:01         3:01:47 
       14   101 Team Tjl                       Chagrin Falls        OH   11   30:05    9 1:22:04  17.5    0:11   15 1:12:58 11:46         3:05:16 
       15   372 Two Cats And A Ranger          Rocky River          OH   15   42:50   12 1:30:50  15.9    0:14   10   54:32  8:48         3:08:24 
       16   471 Team Tyler                     Willowick            OH    1   11:35   15 1:50:48  13.0    8:00   14 1:07:41 10:55         3:18:03 
    
    CORP RELAY
    
    Place Bib#  Team Name                      City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ============================== ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1    80 Nestl  1                       Aurora               OH    1   20:39    2 1:14:35  19.3    0:17    4   52:23  8:27         2:27:51 
        2   105 Euclid Avenue Law Offices      Wickliffe            OH    3   30:08    1 1:06:45  21.6    0:44    6   54:56  8:52         2:32:32 
        3   147 Nestle                         Grafton              OH    6   43:42    3 1:22:06  17.5    0:16    1   39:37  6:24         2:45:40 
        4   216 Koyo Usa                       Rocky River          OH    5   34:44    4 1:26:38  16.6    0:11    3   45:03  7:16         2:46:35 
        5   199 Colliers Ostendorf-Morris      Cleveland            OH    4   34:28    5 1:36:46  14.9    0:11    2   42:27  6:51         2:53:50 
        6   303 Nestle Super Crunch            Broadview Hts        OH                                 1:21:46    7 1:01:06  9:52         3:01:10 
        7   207 Team Myles                     Sagamore Hills       OH    2   30:00    6 1:39:02  14.5    0:42    5   53:48  8:41         3:03:30 
    
    FEMALE AGE GROUP:  14 & Under
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  14 & Under
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  15 - 19
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1    49 Jared Bonecutter       19 Shelby               OH    1   27:31    1 1:08:36  21.0    1:02    1   38:08  6:09         2:15:15 
        2    74 Sean Carr              19 Columbus             OH    2   40:39    2 1:35:03  15.1    1:50    2   40:19  6:31         2:57:50 
    
    FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   501 Jordan Templeton       22 Athens               OH    2   33:05    2 1:56:22  12.4    1:03    1   51:50  8:22         3:22:18 
        2   355 Heidi Mitskavich       24 Eastlake             OH    1   29:24    1 1:50:03  13.1    1:51    2 1:26:39 13:59         3:47:55 
    
    MALE AGE GROUP:  20 - 24
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   289 Vant Lammers           21 Cleveland Hts        OH    1   24:11    2 1:06:41  21.6    0:47    2   39:19  6:21         2:10:56 
        2   211 John Gwin              21 Shaker Heights       OH    3   28:03    3 1:06:54  21.5    0:31    1   39:19  6:21    2:00 2:16:45 
        3   306 Darryl Lohrke          23 New Port Richey      FL    4   30:12    4 1:11:17  20.2    0:38    3   50:06  8:05         2:32:11 
        4   234 Brian Huff             20 Canton               OH                                                               2:00 2:37:00 
        5    70 Kyle Cantrell          22 Olmsted Falls        OH    6   38:55    1   53:30  26.9    1:51    7 1:19:35 12:51         2:53:51 
        6   456 Jason Sheidler         23 Maumee               OH    5   37:42    5 1:21:50  17.6    1:40    5 1:05:23 10:33         3:06:33 
        7   523 Aaron Victor           23 New Philadelphia     OH    7   41:11    6 1:24:11  17.1    4:56    4   56:30  9:07         3:06:46 
        8   138 Sean Dunlavy           21 Ashland              OH    2   27:59    7 1:32:20  15.6    1:18    6 1:09:09 11:10         3:10:45 
    
    FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   529 Jamie Vollenweider     29 Charlotte            NC    1   26:55    2 1:25:02  16.9    2:08    1   48:18  7:48    2:00 2:44:23 
        2   596 Lauren Pethtel         27 Willowwick           OH    2   29:30    3 1:28:18  16.3    1:04    2   53:12  8:35         2:52:02 
        3   197 Christie Grafinger     26 Broadview Heights    OH    4   41:21    1 1:12:02  20.0    2:45    3   59:01  9:31    2:00 2:57:07 
        4   134 Danielle Doria         26 Fairview Park        OH    3   35:19    4 1:32:00  15.7    0:55    5 1:03:35 10:16         3:11:48 
        5   541 Beth Welch             27 Cleveland            OH    5   48:19    5 1:36:49  14.9    1:32    4 1:01:00  9:51         3:27:39 
    
    MALE AGE GROUP:  25 - 29
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   520 Kaleb Vanort           25 Mishawaka            IN    1   23:38    1 1:05:47  21.9    0:53    1   33:46  5:27         2:04:03 
        2   285 Adam Kuncel            27 Amherst              OH    2   24:32    2 1:05:58  21.8    1:07    2   43:25  7:01         2:15:00 
        3   159 Peter Finnerty         27 Kent                 OH    6   30:33    4 1:14:18  19.4    1:01    3   43:30  7:01         2:29:21 
        4   589 Kevin Ankuda           25 Painesville          OH    3   28:09    3 1:09:57  20.6    0:48    9   52:39  8:30         2:31:32 
        5   313 J Lyle                 26 Hillsboro            OH                                    2:20    8   51:55  8:23         2:34:30 
        6   104 John Crabb             29 Cleveland Heights    OH    8   33:50    6 1:14:52  19.2    1:43    5   47:27  7:40         2:37:50 
        7    50 Matthew Boumphrey      27 Chagrin Falls        OH    4   29:45    7 1:15:21  19.1    1:36   11   54:01  8:43         2:40:41 
        8    15 Javier Angulo          29 Cleveland            OH    9   36:34    8 1:19:16  18.2    1:25    4   47:05  7:36         2:44:20 
        9   340 Mark McDonald          27 Norwood              OH    7   33:08   11 1:25:22  16.9    1:47    6   50:12  8:06         2:50:27 
       10   333 Steve McAlonis         27 Canton               OH   11   38:53    5 1:14:32  19.3    1:38   14   57:15  9:14         2:52:17 
       11   146 Brett Elo              25 Freehold             NJ   10   37:21   10 1:23:49  17.2    1:50    7   50:21  8:08         2:53:20 
       12    94 Scott Conant           27 Lansing              MI    5   30:04   12 1:28:07  16.3    1:30   12   55:29  8:57         2:55:09 
       13   255 Chris Keaton           28 Columbus             OH   12   41:17    9 1:20:09  18.0    1:13   13   56:03  9:03         2:58:42 
       14   205 William Griffith       28 Cleveland            OH                14 2:30:53   9.5    2:26   10   53:57  8:43         3:02:47 
       15   152 Jonathan Feldman       25 Beachwood            OH   13   51:10   13 1:37:29  14.8    1:53   15 1:04:36 10:26         3:35:07 
    
    FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   418 Jessica Robbins        33 Madison              WI    1   27:58    1 1:20:40  17.9    1:26    1   47:07  7:36         2:37:09 
        2   435 Diana Sankovic         33 Chesterland          OH                                    1:17    2   48:51  7:53         2:38:29 
        3    33 Jennifer Bash          31 Monroeville          PA    2   32:10    2 1:34:20  15.3    2:10    4 1:18:31 12:40         3:27:09 
        4   194 Jenn Goodson           30 Forest Hills         NY    3   34:42    3 1:45:50  13.6    2:12    3 1:13:18 11:50         3:36:01 
    
    MALE AGE GROUP:  30 - 34
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   400 Eddie Police           31 Perry                OH    2   29:19    3 1:13:45  19.5    1:22    1   44:10  7:08         2:28:34 
        2     7 Brian Allen            33 Shaker Heights       OH    3   29:56    4 1:17:56  18.5    1:14    2   45:53  7:24         2:34:58 
        3   499 Joseph Tavano          33 Fitchburg            WI    7   37:34    1 1:01:53  23.3    1:51    9   58:58  9:31         2:40:15 
        4   367 Christopher Naples     34 Stow                 OH    5   30:20    8 1:24:23  17.1    2:15    3   48:13  7:47         2:45:10 
        5   600 Edward Kosek           32 Medina               OH    4   30:01    6 1:21:44  17.6    1:47    5   52:21  8:27         2:45:51 
        6   346 Federico Menendez      30 Dublin               OH    6   37:30    7 1:22:27  17.5    0:01    6   55:44  9:00         2:55:41 
        7   262 Philip Kerber          34 Bay Village          OH    9   38:49    5 1:20:04  18.0    2:31    7   56:22  9:06         2:57:45 
        8   314 Eric Maclean           31 Wooster              OH   10   39:54    9 1:26:18  16.7    1:43    4   50:35  8:10         2:58:30 
        9   316 Bruce Maly             34 Arlington            VA    8   38:34   10 1:30:20  15.9    3:44   13 1:10:27 11:22         3:23:02 
       10    27 Mark Baltakis          32 Strongsville         OH   12   43:17   12 1:38:12  14.7    3:02   10 1:00:05  9:42         3:24:34 
       11   186 Jon Ginter             32 Cleveland            OH   11   41:21   13 1:41:09  14.2    4:49    8   57:37  9:18         3:24:55 
       12   204 Corey Gregg            32 Lakewood             OH   14   55:48   11 1:31:35  15.7    2:18   11 1:07:17 10:52         3:36:57 
       13   235 Brendan Hughes         32 Cleveland            OH   13   46:19   14 1:54:37  12.6    1:26   12 1:07:30 10:54         3:49:52 
       14    68 Joseph Calvert         33 Brecksville          OH    1   29:17    2 1:10:00  20.6    1:09                                    
    
    FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1    59 Martha Brennan         39 East Cleveland       OH    4   32:34    1 1:14:19  19.4    0:27    2   50:45  8:12         2:38:03 
        2   460 Lisa Sidoti            38 Avon                 OH    2   31:00    2 1:24:21  17.1    1:14    3   51:26  8:18         2:48:00 
        3   430 Donna Sakony           36 Twinsburg            OH    5   34:22    3 1:26:56  16.6    5:04    4   55:43  9:00         3:02:04 
        4    99 Amy Contino            39 Lithopolis           OH    1   30:55    5 1:30:32  15.9    3:39    6 1:03:17 10:13         3:08:22 
        5   447 Kimberly Schotz        36 Aurora               IL    8   41:00    4 1:28:21  16.3    1:45    5 1:00:00  9:41         3:11:04 
        6   222 Julie Haymond          39 Massillon            OH    9   42:01    7 1:40:04  14.4    2:49    1   49:33  8:00         3:14:25 
        7   601 Amy Kosek              35 Medina               OH    3   31:36    8 1:41:34  14.2    1:44    9 1:12:17 11:40         3:27:10 
        8    14 Kimberly Andrews       37 Fairview Park        OH    6   38:10    6 1:39:11  14.5    1:11    8 1:09:44 11:15         3:28:15 
        9   605 Megan Kleinert         36 Rocky River          OH    7   39:30    9 1:41:55  14.1    2:35    7 1:08:24 11:02         3:32:22 
    
    MALE AGE GROUP:  35 - 39
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   395 Eric Peyer             37 Chicago              IL    1   24:02    1 1:04:14  22.4    0:46    1   42:36  6:53         2:11:37 
        2   466 Edward Slovenkay       38 Brecksville          OH    5   30:02    3 1:10:03  20.6    1:20    3   45:03  7:16         2:26:26 
        3   609 Scott Worcross         35 Bay Village          OH    6   30:19    2 1:09:00  20.9    2:12    4   47:21  7:39         2:28:50 
        4    84 Michael Cicek          35 Chagrin Falls        OH    2   25:03    8 1:16:43  18.8    1:11    6   49:29  7:59         2:32:24 
        5   549 Brian Wilson           39 Chagrin Falls        OH    4   28:27    4 1:12:18  19.9    1:28    8   50:22  8:08         2:32:33 
        6   247 Thomas Johns           37 Richmond             IN    7   30:45    7 1:15:36  19.0    2:18    5   49:00  7:55         2:37:38 
        7   273 Graig Kluge            37 Cleveland Heights    OH   15   38:12    9 1:17:30  18.6    1:29    2   43:15  6:59         2:40:26 
        8   582 John Richardson        38 Belgium                   13   37:56    5 1:12:43  19.8    1:13   10   50:52  8:13         2:42:42 
        9    40 Brian Bell             37 Macedonia            OH   12   37:20    6 1:13:58  19.5    2:28    7   49:43  8:02         2:43:27 
       10   652 Damian Morlmon         38 University Heights   OH    3   28:15   13 1:21:03  17.8    1:28   13   52:56  8:33         2:43:42 
       11    11 Scott Anderson         36 Bay Village          OH    9   34:41   10 1:17:45  18.5    1:17    9   50:38  8:10         2:44:20 
       12   226 Thomas Herr            35 Cleveland Heights    OH   11   36:54   12 1:18:59  18.2    1:46   12   52:20  8:27         2:49:57 
       13   290 Scott Lasher           35 Washington           DC    8   32:13   14 1:22:02  17.6    1:41   15 1:03:44 10:17         2:59:39 
       14   250 Joseph Joseph Jr.      37 Shaker Heights       OH   10   36:44   15 1:24:02  17.1    2:10   14 1:03:35 10:16         3:06:31 
       15   110 James Daniel           38 Canton               OH   14   38:00   16 1:38:53  14.6    2:29   11   52:15  8:26         3:11:35 
       16   228 Rich Hinkel            39 Willowick            OH   16   39:12   11 1:18:13  18.4    3:01   17 1:13:22 11:50         3:13:47 
       17   111 Michael Daso           36 Lakewood             OH   17   45:06   17 1:41:35  14.2    2:04   16 1:12:34 11:43         3:41:17 
       18    56 Michael Bratanov       39 Cleveland            OH                                    3:26   18 1:20:21 12:58         3:58:44 
    
    FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   488 Timra Stump            42 Reston               VA    2   38:25    1 1:28:01  16.4    2:19    3 1:08:40 11:05         3:17:24 
        2   225 Tiffany Heindel        41 Mentor On The Lake   OH    1   37:30    2 1:37:15  14.8    2:22    2 1:01:41  9:57         3:18:46 
        3    77 Kara Carter            43 Shaker Heights       OH    3   45:35    3 1:37:24  14.8    1:33    1   56:52  9:11         3:21:22 
    
    MALE AGE GROUP:  40 - 44
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   376 Ben Norton             44 Avon                 OH    2   28:58    1 1:13:13  19.7    1:08    2   48:45  7:52         2:32:03 
        2   647 Brendan Anderson       43 Shaker Heights       OH    3   31:09    3 1:14:28  19.3    2:57    7   53:39  8:40         2:42:11 
        3   521 Ted Varkas             40 Brownstown           MI    6   34:10    4 1:18:44  18.3    1:50    3   51:41  8:21         2:46:24 
        4   411 David Reusser          43 Independence         OH    1   28:37    6 1:20:33  17.9    1:36   11   57:04  9:13         2:47:49 
        5   380 Jim Oblak              43 Middleburg Hts.      OH    4   33:03    5 1:20:10  18.0    0:45   10   56:47  9:10         2:50:43 
        6   559 Charles Yang           42 Pittsburgh           PA   10   38:27    2 1:13:26  19.6    1:22   13 1:00:13  9:43         2:53:26 
        7    87 Cliff Musgrave         41 Akron                OH   12   40:38    9 1:24:32  17.0    1:21    1   46:54  7:34    2:00 2:55:24 
        8   286 Steve Kurucz           40 Powell               OH                                           15 2:20:50 22:43         2:57:38 
        9   444 Bradley Schlang        42 Moreland Hills       OH    7   34:20    8 1:24:08  17.1    1:59   12   58:09  9:23         2:58:34 
       10   358 Richard Morgan         42 Mentor               OH    9   37:35   10 1:25:39  16.8    2:13    8   54:05  8:44         2:59:30 
       11   561 Nick York              41 Avon Lake            OH   11   39:41    7 1:22:59  17.4    2:40    9   56:25  9:06         3:01:43 
       12   196 Andrew Gordon          40 Reminderville        OH    8   36:33   11 1:31:30  15.7    1:45    4   53:09  8:35         3:02:55 
       13    82 David Chippi           44 Avon Lake            OH   13   41:51   13 1:34:59  15.2    1:34    5   53:18  8:36         3:11:41 
       14   171 Rob Frost              40 Lakewood             OH   14   44:54   12 1:32:25  15.6    2:49   14 1:01:57 10:00         3:22:03 
       15   318 Jeff Manthei           44 Medina               OH    5   34:03   14 1:55:14  12.5    2:57    6   53:30  8:38         3:25:42 
    
    FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   427 Karen Ruth             45 Painesville          OH    1   31:02    1 1:14:13  19.4    1:39    1   53:42  8:40         2:40:34 
    
    MALE AGE GROUP:  45 - 49
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   623 Dan Mesh               45 Cleveland Hts.       OH    3   33:06    1 1:09:39  20.7    1:12    1   43:22  7:00         2:27:17 
        2   406 John Rady              49 Strongsville         OH    1   29:35    2 1:11:37  20.1    0:57    2   47:44  7:42         2:29:51 
        3   236 Bill Hunt              45 Mt Pleasant          SC    2   31:26    3 1:13:43  19.5    1:21    4   52:55  8:33         2:39:24 
        4   302 John Leighton          49 Newark               OH    4   38:14    6 1:27:43  16.4    1:51    3   50:28  8:09         2:58:15 
        5    46 Bulent Bilgin          48 Coley                OH    5   38:52    7 1:31:51  15.7    2:47    5   59:12  9:33         3:12:40 
        6   494 Joshua Sunshine        46 University Heights   OH    7   45:21    4 1:20:40  17.9    4:56    7 1:07:07 10:50         3:18:03 
        7   502 Kevin Tenkku           47 Novelty              OH    6   43:05    8 1:41:38  14.2    1:57    6 1:04:27 10:24         3:31:06 
        8   149 Robert Fedor           45 Westlake             OH    8   53:48    5 1:27:01  16.5    2:20    8 1:11:27 11:32         3:34:35 
    
    FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   461 Joanne Siegel          50 Cleveland Hts        OH    1   33:15    1 1:35:26  15.1    2:04    1   52:04  8:24         3:02:48 
    
    MALE AGE GROUP:  50 - 54
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   214 Jack Haire             51 Gainesville          GA    1   22:05    1 1:09:38  20.7    1:08    1   40:46  6:35         2:13:36 
        2    55 Matthew Brannagan      50 Belle River          ON    2   26:17    3 1:19:38  18.1    1:32    3   49:39  8:01         2:37:05 
        3   642 Barry Pawson           53 Fairview Park        OH    4   30:28    2 1:14:45  19.3    1:30    4   55:03  8:53         2:41:44 
        4   629 William Funnmer        50 Chagrin Falls        OH    3   26:48    4 1:21:35  17.7    3:18    6 1:03:32 10:15         2:55:13 
        5   486 Gregg Strouf           50 North Olmsted        OH    7   39:42    6 1:31:51  15.7    1:08    2   46:33  7:31         2:59:13 
        6   454 Frank Shearman         54 Virginia Beach       VA    6   36:53    5 1:25:02  16.9    2:54    7 1:05:21 10:33         3:10:08 
        7   628 Richard Elliott        51 Northfield           OH    5   35:26    8 1:43:39  13.9    1:29    5 1:02:06 10:01         3:22:38 
        8   578 Joe Toner              54 Lakewood             OH    8   44:14    7 1:33:20  15.4    3:50    8 1:10:22 11:21         3:31:46 
    
    FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  55 - 59
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   448 Jim Schwalm            58 Ann Arbor            MI    1   26:36    1 1:24:32  17.0    1:29    1   55:32  8:58         2:48:07 
        2   467 Eric Smith             59 Willoughby Hills     OH    2   41:47    2 1:35:21  15.1    3:40    2 1:15:12 12:08         3:35:58 
    
    FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  60 - 64
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   595 Pearce Leary           60 Chagrin Falls        OH    1   30:54    1 1:14:56  19.2    1:28    1   49:13  7:57         2:36:29 
        2   259 Sheldon Kelman         63 San Diego            CA                                            4 2:32:54 24:40         3:16:48 
        3   641 Ron Budz               62 Willoughby Hills     OH    2   39:50    2 1:28:57  16.2    3:03    3 1:05:25 10:34         3:17:14 
        4   308 Bill Lowery            60 Fairlawn             OH    3   42:16    3 1:33:24  15.4    2:36    2 1:00:05  9:42         3:18:19 
        5   522 George Verlich         61 North Olmsted        OH    4 2:25:42                                                       3:33:44 
    
    FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
    
    MALE AGE GROUP:  65 - 69
    
    Place Bib#  Name                  Age City                 St Rank   Swim  Rank   Bike  Rate    T2   Rank   Run   Pace  Penalty   Final 
    ===== ===== ===================== === ==================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 
        1   543 Cyrus Wellman          67 Erie                 PA    1   33:19    1 1:20:10  18.0    3:01    1 1:01:08  9:52         2:57:36 
    
    
    Email info@premierraces.com with any timing questions.